helaas ook van de officieren) een commando hebben, om hart- kramp van te krijgen, worden geheel te niet gedaan. b. Bij de omschrijving van de bewegingen, gemeld in de punten 107 tot en met 112 is steeds vast gehouden aan het beginsel, dat de zich niet bewegende sectie op hare plaats blijft en de marcheerende dito hare beweging vervolgt. Dit gaf eene aan merkelijke vereenvoudiging en is voor de practijk absoluut niet bezwaarlijk. Immers, wil men de marcheerende sectie „in de lijn" een der bedoelde bewegingen doen verrichten, dan geve men fluks eerst het teeken (of c°) „halt", Omgekeerd geve men eerst het teeken (of c°) „voorwaarts," indien men de stilstaande afdeelmg wil laten „terreinwinnen". Het zeer geringe quantum tijd, daaraan besteed, wordt tienvoudig vergolden door le de eenvoudiger commando's. 2e de gemakkelijker en be grijpelijker uitvoering dier bewegingen. c. Ik geef mijn opinie en opvattingen gaarne voor beter, doch hoe men de zaak ook moge bekijken, laten we althans de handen in elkaar slaan, om te komen tot eenvoudige en gemakkelijk te begrijpen evolutiën en gevechtsexercitiën, ontwikkelings methoden enz, opdat de tucht in 't gevecht niet te loor ga door verkeerd begrepen of slecht uitgevoerde bevelen. [Men leze eens het werkje „La guerre telle qu'on la fait" van lieutenant Jaray, 912; verkrijgbaar bij boekhandel van Cleef, Spui, den Haag; of „Education de l' Infanterievan den „capitaine breveté" Billard, I9l3, ook bij van Cleef verkrijgbaar.) Trachten we voor- loopig ons gecompliceerd en inconsequent Hst. Ill R.l 1., die „cauchemar" van kader en officieren, een andere kleedij aan te passen. Onze hooge chefs zullen, ik ben er van overtuigd, daartoe willen mede werken. d. Ook onze z.g. „compagniesschool" kan tienmaal eenvoudiger. Ik hoop hierop later terug te komen. e. Voor uen afstand vermeld in punt 110, zie het zeer belangwek kend artikel van Kolonel Schutstal van Woudenberg in W.J. I.K. V. 1915 b.z. 83. L. J. J. M. Tabbers. Kapitein der Infanterie. 731

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 17