£i 11 m Een en ander oner de nerpleging bij de brigademanoeunres. In verschillende courantenartikelen, handelende over de verpleging tijdens de in de maanden Juni en Juli j.l. in de verschillende Mili taire Afdeelingen op Java gehouden brigademanoeuvres, is algemeen geklaagd over de minder goede verpleging van de troepen behoo- rende tot de brigades West- en Midden-Java en, zooals het in den regel bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is, is de schuld van een en ander op het debet van de Intendance geboekt. Hoewel die mogelijkheid natuurlijk niet is uitgesloten, doet zich toch de vraag voor, of wellicht geen andere oorzaken buiten den Brigade- Intendant om tot die klachten kunnen hebben medegewerkt, want het is een algemeen bekend feit, dat zoodra er iets aan de verpleging hapert, dadelijk de Intendance als de zondebok wordt aangewezen, ook al heeft zij aan de zaak part noch deel. Het komt mij daarom niet ondienstig voor te trachten de oorzaken op te sporen, welke mogelijk een minder goede verpleging tenminste, wanneer zij zoo kan worden genoemd in de hand kunnen werken. In de eerste plaats gaat hier eene korte uiteenzetting vooraf van de wijze, waarop troepen bij brigademanoeuvres worden gevoed. Voor de voeding wordt allereerst beschikt over de vivresindem- niteit (de zgn. V.I. voor meerdaagsche oefeningen), welke voor elke afdeeling van een gewest jaarlijks door den Commandant van het Leger wordt bepaald. Als basis voor «die vaststelling dienen de gemiddelde maiktprijzen van het ration levensmiddelen voorko mende in afdeeling A van het militair tarief No. 15 (dat zijn de hoofdvoedingsmiddelen), een en ander blijkende uit door den Ge westelijk Intendant aan het einde van elk jaar door tusschenkomst van den Afdeelings Commandant in te dienen berekeningsstaten, waarbij zijn overgelegd de door de verschillende assistent-resi denten, hoofden der afdeelingen, gecertificeerde opgaven van de gemiddelde marktprijzen. Ter verkrijging van laatstbedoelde gegevens wendt de Gewestelijk 732

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 18