practijk. De Brigade-Intendant kan vóór het vertrek op manoeuvre onmogelijk precies becijferen, op hoeveel de voeding per man en per dag zal komen te staan, zoodat veiligheidshalve de geheele menage inleg dient te blijven gereserveerd en den man dus niet kan worden uitgekeerd. Eerst naderhand, na opmaking van de afrekening van den Brigade-Intendant, in den regel een maand na beëindiging van de oefening, kunnen met juistheid de kosten voor ieder man worden opgegeven. De Compagniescommandant ontvangt dan van den Intendant het hem toekomende deel van het overgeb'even saldo terug en moet daarvan een ieder zijn aandeel teruggeven. Daar na een maand na beëindiging van de oefeningen in den regel zich reeds tal van mutatiën bij de Compagnie hebben voorgedaan, gaat de uitkeering van een gedeelte van de soldij vaak gepaard met veel geschrijf. De Brigade-Intendant, die een brigade volgens schaftorde moet verplegen, ziet zich tusschen 2 vuren geplaatst. Aan den eenen kant moet hij den troep goed voeden en aan den anderen kant mag het niet te veel kosten; met de toegestane V.I., berekend naar de hoofdvoedingsmiddelen, moet hij in ieder geval trachten uit te komen. Boft hij nu, doordat de manoeuvres in afdeelingen worden gehouden, waar de ondeugde ijke vastgestelde V ln. hoog zijn, dan is hij een heel eind op streek om er zonder kleerscheuren af te komen, doch is dat ongelijkkigerwijze niet het geval, dan is de Intendant in den regel het kind van de rekening Nu doen zich bij zoo'n verpleging enkele grondregels voor, die de Intendant niet mag verwaarloozen, doch desondanks kan de zaak hem ttgenloopen. In de eerste plaats dient de Int>nc!ant op alle manieren te pogen het benoodigde op de goedkoopste wijze in te slaan. Soms is daar heel wat gescharrel voor noodig, doch geen moeite mag hem te veel zijn om alles op een koopje bijeen te garen, want de V.I. is het geld van den man, die er dus ook recht op heeft, dat het benoodigde op de voordeeligste wijze voor hem wordt ingekocht. Met plaatselijken aankoop mag dus, al is deze verplegingswijze ook eenvoudiger, niet worden volstaan, indien het den Imendant bekend is, dat hij een en ander elders goedkooper kan krijgen. Het is daarom zaak om bij de verktnning de voelhorens goed uit te steken en niet te vluchtig over de zaak heen te loopen. Op die wijze handelend kan met de toegekende V.I. vaak al heel wat gedaan worden. Voorts moet de Intendant trachten de zaken zoo coulant mogelijk af te doen. Zich beroepen op bepalingen, wanneer iemand tijdens 736

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 22