de manoeuvres hulp verzoekt, en hem op die wijze met eer kluitje in het riet sturen, is o. a. absoluut verkeerd, omdat zulks ontstem ming verwekt Intendant bij manoeuvres is nu eenmaal een on dankbare betrekking, daar valt niet veel aan te veranderen, doch laten wij in ieder geval trachten zoo inschikkelijk mogelijk te ziin om de zaak naar wensch te laten marcheeren. De vraag rijst nu, wat kan worden gedaan om al die klachten over onvoldoende verpleging, welke zich telken jare bij manoeuvres herhalen, voor zooveel mogelijk te voorkomen. Verschillende middelen staan daartoe ten dienste en het meest radicale ligt natuurlijk voor de hand. Geef den menschen bij brigadeoefeningen, evenals bij groote manoeuvres, volledige Iands- voe ing; ik vrees echter, dat de daaraan verbonden kosten een be.etsel vormen tot invoering van eene dergelijke radicale verbetering zoodat naar goedkoopere middelen moet worden omgezien. Als zoodanig kan het behoud van den bijslag voor de Europ: militairen beneden den rang van onderofficier worden aanbevolen omdat het juist de grootste moeite kost om de voeding van deze categorie van militairen zoodanig te regelen, dat met de toegekende V.I wordt toegekomen. Voor den militair van niet Eur. landaard gaat dat in den regel wel, omdat hun menu niet zooveel variatie vereischt (1) als dat van den Europ: fuselier, die als ontbijt het niet zonder brood, boter en toespijs kan stellen, en ook van tijd tot tijd bijv: op rustdagen, iets anders moet hebben in plaats van de rijst! De meeste dier artikelen zijn echter, vooral tegenwoordig, zoo m prijs gestegen, dat ze niet voor een prikje zijn in te slaaii. Het aanbevolen middel brengt uiteraard geen radicale verbetering teweeg, maar het zou toch reeds een stap in de goede richting zijn welke ongetwijfeld tot het bewaren van den goeden geest zoude meewerken. Voorts zal het aanbeveling verdienen de vaststelling van de V In- op eene andere leest te schoeien, dan tot nu toe gevolgd is. Zoo ware bijv. de Afdeelingscommandant uit te noodigen een der Intendance-officieren uit zijn ressort op verkenning te zenden naar de verschillende sireken, welke het komende jaar voor het houden van oefeningen in aanmerking komen, om aldaar een on derzoek in te stellen naar de prijzen der levensmiddelen. Voor artikelen, welke heel moeielijk of niet verkrijgbaar zijn, (1) Waarom? De niet-Eur. militairen zijn van huis uit even veelof even weinig gewend als de Eur., maar zij houden zich stiller. Red. 737

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 23