wordt de gangbare detailprijs van de afdeelingshoofdplaats ot van het naastbijzijnde garnizoen genomen, vermeerderd met een zeker percentage voor opvoerkosten. Van de verschillende garnizoensplaatsen kunnen die gegevens worden verstrekt door de plaatselijk (militaire) commandanten, die voor de vaststelling dier prijzen van te voren overleg plegen met de korpscommandanten, terwijl ten slotte nog belangrijke gegevens kunnen worden verzameld door de maréchaussée-officieren, die tegenwoordig met hunne afdeelingen in allerlei streken ronddolen. Alleen voor afdeelingen, waar op vorenstaande wijze te werk gaande, geen gegevens kunnen worden verkregen, zouden de opgaven van de hoofden van gewestelijk bestuur gevolgd kunnen worden. Aangezien dat echter afdeelingen zijn, waar hoogstwaarschijnlijk geen oefeningen zullen worden gehouden, doet zulks weinig tot de zaak af. Mij dunkt, dat wanneer de gegevens aldus worden verzameld, een heel wat deugdelijker basis voor de vaststelling van de V I". zal worden verkregen dan thans het geval is. De voeding van de troepen bij brigademanoeuvres geschiedt ge woonlijk volgens schaftorde. In de 3e Militaire Afdeeling is bij de dit jaar gehouden oefeningen van die gewoonte afgeweken en is de samenstelling van het menu overgelaten geweest aan de compagniescommandanten. Deze dien den tijdig aan den Brigade-Intendant aanvragen in van de door hen op de overnachtingsplaatsen gewenschte artikelen en hoeveel heden, terwijl de maximum-piijzen, waartegen die artikelen uit den Intendancevoorraad konden worden ontvangen, door den Intendant van te voren werden opgegeven, zoodat ieder compagniescomman dant wist, wat hij na afloop der oefeningen aan den Intendant had af te dragen. Naar het schijnt, heeft deze regeling goed voldaan, althans klachten over de voeding zijn zoo goed als niet voo ge komen. Volgens het Soerabaiasch Handelsblad zou daardoor een deel van de verpleging op den compagniescommandant zijn over gedragen, waardoor de taak van den Intendant eenvoudiger werd. In den grond van de zaak is dat laatste natuurlijk niet het geval. De taak van den Brigade-Intendant is om te zorgen, dat al het benoodigde tijdig ter plaatse aanwezig is en of hij nu zorg draagt, dat de benoodigde artikelen aanwezig zijn bij eene voeding volgens schaftorde of bij een op andere wijze gerege'de aanvraag, is voor hem volkomen hetzelfde. Zelfs ben ik geneigd te beweren, dat aan de voorbereiding van eene verpleging zonder schaftorde veel meer 738

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 24