8888 B888 8888 De Zeeslag bij Sutland. 8888 Na afloop van een door mij, op verzoek van den Commandant der IIIe Militaire Afdeeling op Java gehouden voordracht voor de Officieren van het garnizoen te Malang, werd mij door eenige toehoorders de vraag gesteld, of ik' niet genegen zou zijn het gesprokene op te schrijven en in te zénden in het Ind Mil. Tijdschrift. Voelde ik mij reeds eenigszins verplicht door de welwillendheid, waarmede mij was toegestaan geworden de tac tische oefeningen der Landmacht bij te wonen, het is mij een speciaal genoegen aan het verzoek te voldoen, nu er door eenige stukken van de hand van gezaghebbenden op het gebied der zeetaktiek meer licht is verspreid over het strategisch doel, waar mede de vijandelijke vloten zich den 31en Mei van het vorig jaar in zee bevonden. De stukken, die ik bedoel, zijn o. m.: het betoog van den kolonel van de Amerikaansche Marine Sims, waarmede hij de aanvrage om 30 000 tons slag-kruisers voor de Amerikaansche vloot verdedigde tegen aanvallen, waarbij gewezen werd op het verlies van 3 Engeische slagkruisers in den zeeslag bij Jutland; J het antwoord hierop van de hand van Mr. Arthur Pollen, den bekenden Engelschen „naval critic" en eene bespreking i'n de Amerikaansche pers van de hand van Kapitan zur See Hollweg van het Duitsche Marine Departement, alle welke artikelen voorkom n in de afleveringen der vier laatste maanden van het jaar 1916 van U. S Naval Institute Proceedings. Captain Sims's betoog komt, in 't kort, hierop neer. „De Engeische vloot had vóór den slag de „Control of the seas" „en kon die niet volkomener erlangen, dan zij die reeds bezat. Sir „David Beatty moet reeds bij het allereerste begin van het gevecht „bemerkt hebben, dat hij weldra tegen een overmacht zou komen „te staan en had toen het gevecht gemakkelijk kunnen afbreken. „Engelands vloot had niets te winnen bij het aannemen van een „gevecht onder voor haar ongunstige omstandigheden. Door den 741

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 27