De „Hochsee Flotte" onder commando van Adm. von Scheer, be staande uit 3 eskaders slagschepen, ieder van 8 eenheden, waarvan on geveer twintig van het Dreadnought-type, bevond zich op dat tijdstip ongeveer 60 mijlen N. W. van het Horn-rif (2 ie kaart gevechtsterrein). Op ongeveer 50 mijlen afstand en Noordelijker voer het „Auf- klarungsgeschwader" onder den vice-admiraal von Hipper, gevormd door de 5 slagkruisers „Lützow" en „Derfflinger" (27CCC ton, 8 kns. v. 30,5 c/m, 280 m/m pantser), Seydiitz" (25010 ton 10 kns v. 28c/m, pts 28 m/m, „Moltke" (23CC0 ton, 10 kus v. 28 c/m, 280 m/m pts), „von der Tann" (190(0 ton, 8 kns v. 28 c/m, pts 250 m/m). Natuurlijk waren bij ieder der vloten van beide tegenstanders es kaders lichte kruisers en flottieljes torpedobootjagers ingedeeld, die behalve hun taak als verkenners, ook de verbanden, waarbij zij ingedeeld waren, hadden te beveiligen tegen onverhoedsche aan vallen, zoo van schepen als van onderzeebooten der tegenpartij. De opstelling der vloten overziende, dient te worden geconstateerd, dat Jellicoe's opvatting blijkbaar is geweest, dat Beatty niet alleen als verkenner zou wordtn gebruikt, maar tevens krachtig genoeg moest zijn om zelfstandig een klap te kunnen toebrengen aan eiken tegenstander, die zich eventueel mocht vertoonen. Door de toevoe ging van het 5th battle squadron toch, beschikte sir David over een zeer krachtig geheel. Mocht hij tegeno'-er het maximum aantal slag kruisers komen te staan, waarover de tegenpartij beschikte, dan zou de zware artillerie en het zware pantser van de slagschepen van Evan-Thomas hem een belangrijk overwicht geven; mocht hij onverhoeds stooten op slag schepen van den vijand, dan zou de snelheid van het geheel (25 mijl), hem een groot tactisch voordeel bezorgen tegenover den langzamer tegenstander, doordat hij zijne positie t. 0. v den vijand zoodanig zou kunnen kiezen, dat hij slechts met de voorste slagschepen der tegenpartij te maken zou hebben. Nu de uitslag van den slag niet is geweest in overeenstemming met de Engelsche wenschen, heeft men Jellicoe wel verweten, dat hij met den afstand tusschen Battle-fleet en Battle-cruiser-flc et te groot genomen heeft. Ik ben het geheel eens met den luit. ter zee der le klasse L. J Quant, die in zijne lezingen speciaal gewezen heeft op de bijzonder goede opstelling der Engelsche strijdmachten in tegenstelling van die der Duitsche verbanden. Von Hipper toch, had alleen 5 slagkruisers en was dus zwakker dan de Britsche slagkruisersvloot, die te verwachten was, ook al zou Jellicoe aan den adm. Beatty géén slagschepen toegevoegd hebben. 745

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 31