Von Scheer had dus rekening te houden met het feit, dat von Hipper door een overmachtigen en even snellen tegenstander tot het gevecht gedwongen zou worden, de afstand van 50 mijl, waarop hij het verkennings-eskader vooruit geschoven heeft, lijkt, in dit verband, gevaarlijk groot. De positie van von Hipper tegenover de combinatie Beatty - Evan Thomas in de eerste phase van den slag. was, tengevolge van den afstand von Hipper - von Scheer, heel wat gevaarlijker, dan de positie van Beatty tegenover de geheele Duitsche vloot in de 2e phase tengevolge van den afstand Beatty - Jellicoe. Toen toch kon Beatty, door zijne meerdere snelheid, zich op zoodanigen afstand en zoo danig voorlijk van zijn tegenstander houden, dat alleen de voorste slagschepen der Hochsee-Flotte de gelegenheid kregen aan het ge vecht deel te nemen. Hij hield, als 't ware, in de hand, met hoe veel schepen der tegenpartij hij te maken wilde hebben; in de le phase daarentegen had von Hipper het op te nemen tegen alle snelle schepen, die Beatty tegenover hem kon stellen. De groote afstand, waarop von Scheer zijn slagkruisers vooruit liet gaan, vindt eenige verklaring in de opvatting, dat von Hipper commandeerde een zuiver verkenningseskader, dat dus alleen sterk genoeg moest zijn om lichte gepantserde ruisers van de tegenpartij te verjagen cq. te vernietigen. Ongetwijfeld moet men wel beden ken, dat de hoofdtaak van de Duitsche vloot in dezen oorlog die is van „Ausfallsflotte". Door haar aanwezigheid in de wateren nabij de Duitsche kust en door zich hier en daar plotseling te ver- toonen, belet zij, zooals reeds te voren werd gezegd, het visschen der Duitsche en het strooien der Engelsche mijnen in dat zeege bied, het stationneeren van torpedojagers en lichte vaartuigen, benevens het eventueel maken van afsluitingen door netten e. d. voor het opvangen der uitloopende Duitsche onderzeebooten. Toen Beatty te 2u 3'J m. Greenwich-tijd (d. i. 4u 30 m. Duitsche zo mertijd) bericht kreeg van een zijner lichte kruisers, dat een groote hoeveelheid rook gezien werd aan den oostelijken kim, nam hij onmiddelijk een oostelijken, daarna N O lijken koers aan ten einde contact te krijgen met een mogelijken vijand. Te 3u 31m kreeg hij zicht van de vijandelijke strijdmacht, be staande uit de vijf slagkruisers van den adm von Hipper. De Engel- schen lieten een „seaplane" op ten einde nadere gegevens te ver krijgen en beide slagkruiser-eskaders ontwikkelden zich in Z O lijken koers, waarbij Beatty de bedoeling had aan von Hipper den terug- tochtsweg, waarbij deze het Hornrif (zie kaart gevechtsterrein) 746

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 32