noodzakelijk moest ronden, ter hoogte van dit rif af te snijden, althaas de Duitschers te d wingen den strijd aan te nemen. Von H pper was echter blijkbaar niet van plan, den strijd te ver mijden, h eld integendeel naar Beatty toe, zoodat te 3u 48m reeds, vrijwel gelijktijdig het vuur geopend werd op een afstand van 16000 M. Hieimede ving de eerste phase van den slag aan, die dus gevoerd werd tusschen den admiraal Beatty met 6 slagkruisers aan den eenen en Adm. von Hipper met 5 soortgelijke schepen aan den an deren kant. De schout-bij-nacht Evan Thomas kon met zijn snelle slagschepen, bewapend _met 38 c/m geschut, pas ingrijpen, nadat Beatty 20 minuten in actie was en toen bleek de afstand van 180CO M., waarop hij het vuur opende, te groot om veelresultaten te kunnen verkrijgen. Te 4u 5m had op de slagkruiser „Indefatigable", het zesde schip van de Britsche linie een geweldige ontploffing plaats, waar door het schip onmiddellijk zonk. Te 4u 30m had een soortgelijke ontploffing plaats op het derde schip van de Engelsche linie, de „Queen Mary", waardoor dit schip evenals zijn voorganger met zijn 1100 man equipage, binnen weinige minuten in de golven verdwenen was. Beide schepen worden, in de lijsten der verliezen, opgegeven als „sunk bij gunfire"; de geruchten, die geloopen hebben, als zouden zij getorpedeerd of door een mijn opgeblazen zijn, moeten dus als onjuist worden beschouwd. Gedurende het laatste gedeelte van deze phasen, die in 't geheel ruim een uur duurde, werd van beide zijden, haast gelijktijdig een torpedoaanval ingezet. Welke partij het initiatief nam, is moeilijk te zeggen, doch waarschijnlijk is, dat von Hipper, die wist, dat de Duitsche slagvloot ieder oogenblik in 't zicht kon komen, zijne torpedoflottieljes onder geleide van den kruiser „Regensburg" liet aanvallen om verwarring te brengen in de vijandelijke linie op het moment, dat Beatty waarschijnlijk een moeilijke manoeuvre zou moeten uitvoeren. Bovendien was het van 't allergrootste belang om, gedurende den tijd, dat het eigen eskader 16 streken (180° van koer-, moest veranderen, ten einde zich vóór von Scheer te stellen, de vuurleiding bij den vijand zooveel mogelijk te bemoeilijken vooral, waar die manoeuvre volbracht moest worden onder het vuur van Beatty en Evan Thomas te zamen. De torpedo-aanval der Engelschen is vermoedelijk meer een tegenaanval geweest, vandaar dat zich een heftig vuurgevecht op uiterst kleinen afstand ontspon, tusschen de op elkaar stootende 747

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 35