torpedojagers, waarbij de rook enz. van dit veertigtal schepen tusschen de vurende slag'iniën in den toen ieeds draaiende von Hipper eene belangrijke opluchting zal hebben verschaft. Bij dit vuurgevecht verloor ieder der partijen twee jagers en hoewel Beatty rapporteert, dat na de mêlée toch nog 6 Britsche jagers in lanceer-positie kwamen, werden er geen torpedotreffeis waargenomen. Te 4u 38m kreeg Beatty rapport, dat de Duitsche slagvloot recht vooruit verkend werd. Hij riep onmiddelijk de torpedoflottilles terug en veranderde, toen de Hoogzee-vloot in het zicht kwam, 16 streken van koers, S. B. uit draaiende tot zijn koers N. T. W. werd. JHet 5e slagschip eskader kon nu een gevecht op tegenkoersen voeren met de Duitsche slagkruisers, totdat Evan-Thorras te 4u57m op order van Beatty eveneens 16 streken van koers veranderde en weder in het kielwater van de slagkruisers post vatte. De Duitsche slagvloot was intusschen aar gesloten ophetAufkla- rungsgeschwader en reeds zoo nabij, dat, tijdens de manoeuvre van Evan-1 homas, diens eskader bereids vuur kreeg van de voorste Duitsche slagschepen. Met beide vloten in slaglinie op Noordelijken koers, met een onderlingen afstand van 130.0, begint de He phase van den slag. Tijdens de nu afgeloopen Ie phase, hebben de Duitschers abnor maal groote resultateh behaald met hunne artillerie Tegenover het vast staande verlies voor Beatty van twee slagkruisers, viel er bij von Hipper geen enkel schip uit de linie, ja, uit het feit, dat dé Duitsche slagkruisers zich aan het hoofa van de slagvloot stelden, valt zelf op te maken, dat zij nog volkomen gevechtswaardig waren. Wanneer von Hipper toen reeds ernstig geleden had, ware de gele genheid, om zich aan de vuurlijn van de eigen siagvloot terug te trekken, zich aan den staart te plaatsen of eventueel het gevecht geheel af te breken, te gunstig geweest cm die gelegenheid niette benutten. Dat hij zich aan het hoofd der siagvloot stelde, kan niet anders worden verklaard, dan door aan te nemt n dat hij zich krachtig genoeg voelde om indien Beatty van de 25 mijls-vaart van zijn langzaamste schepen, gebruik zou willen maken cm, door het aannemen van een voo lijke positie, den gevechtsafstand te vergrooten den strijd ook, los van de eigen (21-mijls) slagschepen, dus alleen, vol te houden. Ook Beatty, zelf, rapporteert over deze phase niet arders, dan dat hij één vijandelijke slagkruiser in brand heeft zitn staan, hij spreekt niet van een zinken of uitvallen van Duitsche schepen. 748

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 36