was inflicted on us in the very early stages of the fighting. These were not surprises for us. All the naval fights in this war have shown that very remarkable ranges were attained by all descrip tions of German guns, and that the spread of their salvos were markedly less than our own". (Quarterly Review, July 1916). Het is m. i. zeer wel mogelijk, dat de hooge ontwikkeling, waartoe de Duitsche techniek, speciaal die der optische instrumenten, geko men is, den Duitschers een belangrijk voordeel op de Britten heeft gegeven. Een korte uiteenzetting van doel en werkwijze der vuur leiding bij een zeegevecht zal hier wel op zijn plaats zijn. Het doel van de vuurleiding is te vinden, op welken afs'and de richtmiddelen van de kanons moeten worden gesteld en welke zijdelingsche correctiën moeten worden toeg past, opdat de baan van het projectiel door het doel zal gaan, wanneer juist wordt afgevuurd op het tijdstip, waarvoor die gegevens berekend zijn geworden. Men moet altijd dus eenigen tijd vooruitwerken bv. 12secunden en krijgen de kanonniers dus op hun afstandtelegraaf te lezen de toekomsdge artilleristische afstand op het oogenblik, 12secunden na de laatste meting van den afstand geschied is. Die artilleristische afstand verse lilt natuurlijk ze >r belangrijk van den gemeten afstand, doordat allerlei invloeden op den kogelbaan in de dampkring in aanmerking genomen moeten worden. Ik zou in striji komen met de bepalingen omtrent dienstgeheim, wanneer ik op de vele correctiën, die toegepast moeten worden, nader in ging. De methode echter, die voor zoover bekend in alle marines gebruikt wordt, de „rate of change of range" methode kan ik hier wel aangeven. Waar in het verschil tusschen artilleristischen en gemeten af tard factoren in het spel zijn, die zich niet theoretisch laten in rekening brengen en waar bovendien de tot nog toe in gebruik zijnde afstandmeters op de gevechtsafstanden belangrijke fouten geven, moet de artilleristische afstand gezocht word n door de kanons zelf, d w.z. door de waarneming van de aanslagen der salvo's van e n groep kanons van hetzelfde kaliber. Men zal dus altijd beginnen met „in te schieten". Bij dat inschieten gaat men uit van de afstandmeters, maar zoodra men door de waarneming der aanslaande salvo's andere gegevens verkrijgt, laat men die in strumenten voor de eigenlijke vuurleiding los. De afstandme.ers dienen dan verder als hulp en controlemiddel. Het is nu de moeilijke taak van den vuurleider, uit de aanslagen zijner salvo's in verband met koersen en vaarten der strijdende 750

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 38