schepen op te maken, hoeveel de artilleristische afstandsverandering bedraagt in een zeker aantal secunden. Wanneer die „rate of change" goed benaderd is geworden, zullen de officieren in het seinstation in sraat zijn, gegevens te verstrekken aan de kanonnen, welke ja st zijn op het moment, dat de vuurlei- der, door op den salvoschei te drukken, aangeeft, dat gevuurd moet worden; Waar dus, na het inschieten, de afstandmeters eigenlijk van secundair belang zijn, moet men wel bedenken, dat tijdens het inschieten en bij sprongsgewijze afstandsverandering door manoeu vreeren, de afstandmeters den gronislag moeten geven, waar men van uitgaat. Het hebben van beter geconstrueerde afstandmeters beteekent dus een vlugger ingeschoten raken, doordat de eerste salvo's dichter bij het doel valen en bovendien men naar het ver loop van de lijn der gemeten afstanden, welke lijn men van af zoo'n groot mogelijken afstand begint te construeeren, beterde lijn der artilleristische afstanden kan benaderen. Dat de Duitschers in dezen slag, waar veel gemanoeuvreerd is, voordeel gehad hebben van betere „sighting arrangements" is zeer wel aan te nemenmen komt er zelfs toe zich de vraag te stellen, of de vele aftandsveranderingen door manoeuvres, die ongetwijfeld het eigen vuur hebben moeten schaden, niet bestemd waren om zooveel mogelijk voordeel te trekken uit de superieure „sighting- arrangements". De tactiek van het herhaalde'ijk wijzigen van eigen koers en vaart heeft bovendien het groote voordeel, dat, waar aan beide kanten de vuurleiding verstoord wordt, de eigen vuurleiding belangrijk vlugger weder in orde zal zijn, doordat de veranderingen voor het eigen schip of eskader bekend zijn. Dat er veel gemanoeuvreerd is geworden, blijkt uit het volgende Enge'sche oordeel: „Perhaps the greatest surprise of the action was the apparent inefficiency of the gunfire on both sides, and the fact that only a single torpedo hit was registered against the British fleet. It has been pointed out, and it may very likely be true, that these two things explain each other. Quick manoeuvring may again and again have saved ships from torpedo attack, and th$ manoeuvring may very easily have rendered their gunfire ineffective The result is woe fully disappointing". (Land and Water 10-8-1916.) Een andere verklaring van het succès der Duitsche slagkruisers in de le phase van den slag zou kunnen zijn, de aanwezigheid op 751

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 39