De Recrufencpleiding in ons Leger, in hei bijzonder die nan den Timorees. Naar aanleiding van het artikel van G. W. H. D., voorkomende in het I. M T. van Juni 1917 en getiteld „Ons dagelijksch brood", zij het mij vergund eenige opmerkingen ten brste te geven, die wellicht ten goede zullen komtn aan de schietopleiding, inzonder heid aan die der Inl (Javaansche en Timoreesche) recruten in het bijzonder, maar ook aan de recrutenopleiding in het algemeen. Ten eerste ben ik het volkomen met G.W.H D. eens, wat betreft den eersten zin van zijn artikel luidende: „de indruk dien de meeste der pas afgerichte recruten, in het bijzonder der Timoreezen, bij het veldbataljon maken, is verre van gunstig". Maar dan wensch ik ook direct te onderstrepen de beide woor den „de meeste". Zelf heb ik gedier.d bij een veldbataljon, waar Timo reezen worden ingedeeld na afgeëxerceerd te zijn (in casu dus het 21e) en daa door was ik in de gelegenheid de resultaten van die recrutenopleiding van nabij te beschouwen en ik moet bekennen in de meeste gevallen waren die verre van schitterend; doch ik herinner mij ook, dat ik eens, toen we weer nieuwe Timoreesche manschappen van Solo hadc'en gekregen en ik de eerste schiet oefening van hen bij de compagnie leidde, deze uilkomsten, zoowel wat betreft treffers als de verschil ende verrichtingen, zoo goed en correct vond, dat ik niet nalaten kon de Eur. sergeanten der compagnie, die toen dus de brigadecommandanten waren, en meer in het bij zonder belast met de verdere opleiding der menschen, hierop te wijzen en hun onder het oog te brengen, dat, indien de nieuwe soldaten na eenigen tijd minder goed gingen schieten, dit de schuld was van ons lij het veldbataljon en dat ik dus niet meer dien algemeenen dooddoener wilde hooren „ja, luitenant, je kunt van die menschen niets maken; ze komen van het Depot en weten dan letterlijk niets". Want maar alteveel dekken wij bij de veldbataljons, officieren (tot de hoogsten toe) en kader, ons hier achter. Wanneer een man 755

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 45