zij in 't bijzonder zullen hebben acht te geven, in verband met de invoering en naleveng van voornoemd reglement. Onder motorrijtuigen worden zoowel automobielen als motor rijwielen begrepen; onder motorrijwielen worden verstaan alle motor rijtuigen, die voorzien zijn van een zadel als zitplaats van den bestuurder; tot de wegen worden gerekend te b hooren de ber men, goten en glooiingen dier wegende bestuurder van een motorrijtuig is hij, die het bestuurt of het onder zijn onmiddellijk toezicht doet besturen. Volgens artikel 3 van het motorreglement kan het berijden van wegen, he zij in elke, hetzij in eene bepaaide richting worden ver boden door eene locale verordening, of bij reglement of keur van politie van het hoofd van gewestelijk bestuur. Zulks wordt ken baar gemaakt door waarschuwingsborden De modellen dezer bor den zijn vastgesteld bij besluit van den Directeur van Binnen- landsch Bestuur. Volgens artikel 5 kan ten aanzien van wegen binnen bebouwde kommen, bij locale verordening of bij reglement of keur van politie van het hoofd van gewestelijk bestuur een maximum snelheid worden aangegeven niet beneden 10 K. M per uur. Zulks moet worden aangegeven door een rond groen bord met witte letters, 't welk de maximum snelheid bekend maakt. Dikwijls zal men echter in verband met het bepaalde bij arti kel 13 - (zie verder) nog beneden dit toegelaten maximum - moeten blijven. Volgens artikel 6 is het verboden met een motorrijtuig over een weg te rijden: le. tenzij behoorlijk zichtbaar is een op of aan het rijtuig aange bracht nummer met letter of letters aan den eigenaar of houder opgegeven door of namens het hoofd van gewestelijk bestuur, binnen wiens ressort de eigenaar of houder woont. D e nummers met letter of letters moeten worden aangebracht in witte teekens op zwarten grond, op de wijze, als is bepaald door den Directeur van Binnenlandsch Bestuur, zoowel vóór als achter op den wagen Belanghebbenden kunnen omtrent afmetingen der letters of num mers, plaatsing enzinlichtingen inwinnen bij de hoofden van gewestelijk en plaatselijk bestuur. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet het nummer met de letters aan de achterzijde van het rij- of voertuig helder verlicht zijn, hetzij door beschijning, hetzij door middel van een transparant. Omtrent motordriewielers met niet meer dan twee zitpaatsen en motortweewielers gelden ten opzichte van het nummer met letters, zoowel wat betreft de p aatsing als de afmetingen, eenigszins andere bepalingen, waaromtrent belanghebbenden eveneens worden ver wezen naar bovengenoemde autoriteiten. 2e. tenzij aan den eigenaar of houder door of namens het hoofd van gewestelijk bestuur voornoemd een nummerbewijs is uitgereikt. 3e. tenzij aan den bestuurder een rijbewijs is afgegeven door het hoofd van plaatselijk bestuur, binnen wiens ressort de bestuurder woont. 779

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 69