SS SP Ooerzïcht nan Ilederlandsche militaire Tijdschriften. Mavors No 5 Mei 1917). Kap. Oudendijk geeft in „Aanspanbaar geschut" eenige beschou wingen omtrent aard en gebruik van deze geschutsoort van het Ne- derlandsche Leger, welke ook „zware artillerie" zou kunnen worden genoemd. Er behooren lange kanonnen van 10.5 c.M. en houwitsers van 12 c.M. L/14 toe, welke vuurmonden in den regel bespannen zijn met 2 zware paarden. Een staatje, waarin ter vergelijking ook de kannonen 12 c.M L. St. en 15 c.M. K. (oud-gedienden!) zijn opge nomen, geeft een indruk van het ballistisch vermogen van het nieuwe geschut. Verder wordt uitvoerig behandeld, hetgeen de op dracht aan den commandant van een batterij aanspanbaar geschut moet bevatten. Daarna volgt een voortzetting van het in vorige afleveringen aangevangen artikel van maj. v. Dam v. Isselt over „Eenige bijzon derheden nopens de richtwijzen, de wijzen van waarnemen en het vuren der Bereden Artillerie", waarin thans worden behandeld bijzon dere wijzen van waarneming (nl. uit een zijwaarts van de batterij gelegen opstelling, zoomede uit de batterij en één zijpost) en het vuren onder bijzondere omstandigheden of op bijzondere doelen (nl. op een waarnemingsladder en schieten bij nacht). „Eenige tactische aanteekeningen ontleend aan geschriften uit den tegenwoordigen oorlog" geeft een beschrijving van den aanval van een Duitsch bataljon op een door de Russen bezetten bergrug, waaraan de schrijver, kap. Waltheer, eenige opmerkingen vast knoopt; wel lezenswaard. Luit-adj. Koppert bespreekt in „Het verkeerswezen in den mo dernen oorlog" in enkele bladzijden den grooten invloed van spoor wegen en mechanische trekkracht op de oorlogvoering; het artikel geeft slechts algemeenheden. Wat luit. JHR. Calkoen in „Optreden van wielrijdersafdeelingen tegen en in verband met infanterie" uit zijn (manoeuvre) ervaringen als commandant van een wielrijdersafdeelinge ten beste geeft, verdient ook hier behartiging; men leze het artikel. Wederom heeft luit. Buys een „Nachtelijke onderneming in het etappengenbied" opgezet en wel de omsingeling van een gebouwen- 792

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 82