complex, bij de lezing waarvan we sterk worden herinnerd aan de „belabberingen" (kampong-omsingelingen), zooals die eenige jaren her in Pidië in zwang waren. „Eenige zeer eenvoudige kaderoefeningen", zooals de schrijver, maj. Bruijn, ze zelft noemt, worden gegeven in zijn artikel „Kader oefeningen op het terrein met korpraals en sergeanten". „Moeilijke momenten in de aanvoering" doen zich volgens luit. Roelofsen voor tijdens den terugtocht en de vervolging, waarbij de eigenschappen der lagere aanvoerders in het bijzonder tot hun recht komen; dit thema wordt dan verder in eenige bladzijden uitgewerkt. Ten slotte „Militaire wedstrijden" van kap. v. D. Lijke, die verschillende maatregelen bepleit om bij de diverse oefeningen wedijver op te wekken en zoo de belangstelling en animo te doen toenemen; ook lezenswaard. Militaire Spectator No. 6 (Juni 1917). De lste luit. der Artie. Rietsema beantwoordt aan de hand van verschillende berekeningen de vraag „Welke zijn de meest gewensch- te opstellingen voor batterijen Vesting-Artillerie, die deelnemen aan het afsluitingsvuur?" Schr. gaat uit van laag en volkomen vlak terrein en heeft zich beperkt tot de in Nederland voor dergelijk vuur meest gebruikelijke vuurmonden, nl. 6 cM. Veld, 8 cM. St. en 10 cM. op lage affuit. De beschouwingen en berekeningen bieden voor onze artilleristen geen nieuws. De kapt. der Infie. Prey behandelt „De inrichting eener stelling, die frontaal moet worden aangevallen", waarbij in toepassing wordt ge bracht hetgeen in de „Tactische en technische aanwijzingen", zoo mede in de oorlogslitteratuur terzake wordt vermeld. Als voorbeeld is genomen een stelling voor één divisie ten Z. van de Maas bij Grave, waarvan het beloop en de indeeling zijn aangegeven op een als bijlage bij het artikel gevoegden grijsdruk van de stafkaart. Er is gerekend op drie lijnen van weerstand; de artillerie wil Schr, in hoofdzaak opstelling doen kiezen tusschen de 2de en 3de en achter de 3de linie, met slechts enkele batterijen onmiddellijk achter de lste linie; een en ander wordt toegelicht. Op een tweeden grijsdruk is aangegeven, hetgeen geschieden moet in het belang van de geneeskundige verzorging van den troep, terwijl daarop mede de verpleging (aanvullings- en uitdeelingsplaat- sen, smalspoorbanen) schematisch is aangegeven. Wat de versterkingen betreft, wenscht Schr. in de allereerste plaats in de voorste linie den arbeid te besteden aan het maken van de versperring, granaatvrije schuilplaatsen (kleine, voor a 34 sectie) en uitkijkposten en zwaar gedekte mitrailleuropstellingen, waar bij van de gedachte wordt uitgegaan, dat na de artillerie beschieting 793

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 83