berichten zijn, welke schepen er dan nog meer verloren zouden zijn gegaan, komt men wel hoe langer hoe meer tot het vermoeden, dat de andere schepen, zij het zwaar beschadigd, de eigen wateren hebben kunnen bereiken. Vast staat ook, dat de Duitsche vlooi zich door den nachtmarsch aan het gevecht onttrokken heeft, waar trouwens de Admiraal von Scheer groot gelijk in had. Personeel en materieel had voldaan aan de hoogste eischen, die er aan gesteld konden worden, het zou onverantwoordelijk geweest zijn. den volgenden morgen, den overmacht wederom het hoofd te gaan bieden. Dat het hem mogelijk was, met een wijden boog om den Ergelschen Vloot heen te komen, vindt eene verklaring in eene nadere beschouwing der omstandigheden. Jellicoe spreekt van „special dispositions for the night". Die maatregelen hebben ongetwijfeld bestaan in het bij elkaar houden van zijn gioote schepen op een terrein, verwijderd van de strook, waar de torpedobooten aan het werk waren. Om de eigerf torpedoflottieljes kans op succes te geven, was het noodig de zekerheid te scheppen, dat in den donkeren nacht geen Engelsche torpedojager op een eigen slagschip kon stooten. leder groot schip, dat uit de duisternis opdoemde, moest zoo moge ijk getorpe deerd wordenwanneer men het eerst moest gaan verkennen, zou de kans alzóó verkeken zijn Jellicoe moest de eigen schepen dus wel wat afzijdig houden en gaf von Scheer daardoor gelegenheid om weg te komen. Als uitsluitend bestemd voor leeken en speciaal voor zeer opper vlakkig lezende leeken, moet dan ook beschouwd worden de tirade aan het s ot van het eenigszins in „hoera toon" gestelde stuk van korvetten-kapitan Scheibe in „Die Deutsche Wacht". „Als das Frührot des historischen 1 Juni am östlichen Himmel aüfdam- merte, erwariete jeder, dass die erwachende Sonne die zu neuer Schlacht aufmarschierte Englische Linie beleuchten werde. Diese Erwartung wurde getauscht. Der Hoazont rings umher war leer, sow, it das Auge reichte Erst am Vormittage wurde durrh eines unserer mittlerweile aufgestiegenen Luftschiffe ein aus 12 Schtffen bestehende Linienschiffsgeschwader gemeldet, das mit hoher Fahrt nordwarts steuerte Zum grössten Bedauern aller Beteiligten war es für unsere Flotte zu spat urn es noch ein zu holen und an zu greifen". Ook het feit, dat de Duitschers met krijgsgevangenen thuis kwa men, wordt door denzelfden schrijver aangehaald als bewijs voor een 804

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 10