De Groote Manoeuvres in 1916 hebben zich gekenmerkt door verbrokkeling van troepen. Het vooropgezette doel, waarom dit geschiedde, kan buiten beschouwing blijven. Het gevolg is geweest een reeks van min of meer onsamenhangende gevechten van kleinere onderdeelen, zoodat het gebruik van artillerie in grooter verband tot onzen spijt niet aan de orde is geweest. Ik veronderstel, dat de geheele opzet en het verloop van de manoeuvres den lezers in groote trekken bekend is, zoodat ik er mij van ontslagen acht daar iets van te vermelden. De in het ge vecht geworpen eenheden waren als regel niet grooter dan een brigade. Hoe overigens de groepeering der stijdkrachten was, doet weinig ter zake, noch welke redenen er toe geleid hebben de ar tillerie over de gescheiden opereerende brigades te verdeelen, als is geschied. Hoofdzaak is de wijze, waarop de artillerie door de verschillende onderdeelen is gebruikt. De afzonderlijke gevechten van die onderdeelen zal ik achtereenvolgens behandelen, daarbij alle onnoodige détails weg'atende. Van critiek op het tactisch gebruik der troepen in 't algemeen, dieniet tot mijn competentie behoort, zal ik mij geheel onthouden.' Behalve wannetr dit tactisch gebruik nauw verband houdt met het gebruik der artillerie. Het gebruik vau de arti lerie bij de IVe Br gade bij den aan val op e Tjiherang pon ok steliing (pl. 48 aan den straatweg Buitenzorg - Soekaboemi, Blad XV Residentie Batavia, zie ook de schets). 22 September. Op dtn 2.en September beschikt de 1V<= Brigade, die te Tjitjoeroeg heeft gebivakkeerd, over 3 bataljons infant rie (IV, IX. XV), de 2e Af- deeling veldartillerie (2 batterijen en andere hulpwapens.' In den avond van den 2 e" September was door middel van of- ficierspatrouilles o a. bericht ontvangen, dat Tjiherang pondok be zet was door roode infanterie, B ntoeng pasir door 1 Bat. Inf. en 1 batterij artillerie. Alvorens op den 22en het marschbevel uit te geven, wordt een artillerieofficier onder dekking van een lavalerie-patrouille voor uitgezonden, ter verkenning van het door de bevolking als karreweg in gebruik zijnde rijp id Ha te Tjigombong-1 jisala la-Tjibadak ((zie ook kaartoiad XIV), welke verkenning uitwees, dat alleen het ge deelte tot Tjisalada geschikt was voor veldartillerie, het gedeelte Tjisalada-Tjibadak 1 daarentegen niet, wegens den slechten toestand van enkele bruggen. 810

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 16