Ik vond nergens vermeld, of aantal en toestand dier bruggen zoo danig was, dat een herstelling tijdens den opmarsch niet mogelijk zou zijn. Uit de conclusie, dat de weg onbegaat baar was voor veld artillerie, moeten we wel afleiden, dat geen tijdig herstel mogelijk was. Overigens kan het toevoegen aan de verkenning van een artillerie officier slechts worden afgekeurd, hoe logisch die toevoeging op het eerste oog ook lijkt De brigade heeft nog ge n cavalerie voor uit. Daargelaten, dat nóg absoluut niet beken is, wat het terrein vóór de stelling kan opleveren, moet de veiligheid vóór de voorste cavalerie-afdeelingen van de voorhoede nihil worden genoemd. Van „beveiliging" door een zwakke cavalerie patrouille kan nauwelijks sprake zijn. Een enkel op den weg gericht Madsengtweer kan de patrouille wegmaaien. Sia?gt één man er in hiervan bericht te zenden aan de brigade, dan is deze beveiligd. Zichzelf heeft de patrouille echter niet kunnen beveil gen. Onder zulke onstand gheden zendt nien geen artillerieofficier mee. Deze zijn te onmisbaar voor de taak, die nog wacht dan dat men ze op zulk een avontuur zoo mogen meezend' n En bovendien: verkennen, of een weg begaanbaar is voor artillerie, kan de cavalerie, moet zij althans kunnen. In dit geval was zij daarvoor het aange wezen wapen. Omtrent het te 630 v. uitgegeven marschbevel wordt alleen op gemerkt, dat omtrent den vijand nog slechts weinig ge> evens bekend zijn, nl. niet meer dan door middel van een officiirspairouille den vorigen avond bekend was geworden. Nadere gegevens omtrent de bezetting, mogelijke versterking van de bezetting, vleugels van de stelling, lijn van weerstand, dit alles ontbreekt nog. Veel schijnt hieromtrent ook niet meer bektnd te zijn geworden; in het te 8.15 v. bij H. Tjigombong uitgegeven gevecht: bevel vinden wij tenminste geen nadere gegevens omtrent een vijand. Daar de postweg vanaf pl. 51 over belangrijke gedeelten kan worden ingezien vanuit de vijandelijke stelling bij Tjiherang pondok, besluit de Br. C. den postweg niet langer te volgen, maar te Tji gombong het gevechtsbevel uit te geven. Uit dit gevechtsbevel halen wij het volgende aan: 1. I. XV en 1/3 M. 4 van Pasirmoentjang over Tjimande te- ngah naar Tjimande hilir, van waar in samenweiking met linker 811

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 17