met den Br. C. Hij is de man, die den aanval leidt. Hij ontvangt alle berichten. Hij moet de beschikking houden over zijn artillerie. Ik acht het onderhouden van deze verbinding, en een uitstekende regeling daarvan, van zulk een enorm belang, dat dit alleen mij een afdoende reden zou zijn, om de plaats van den Br. C. te kiezen op den grooten weg en niet bij de linkercolonne. Hier beweegt hij zich gemakkelijk, heeft de meeste kans, dat hij de verbinding tusschen beide colonnes onderhoudt; berichten van alle kanten bereiken hem het snelst. Alleen, indien hier geplaatst, kan hij m.i. de aanval in zijn geheel werkelijk leiden. Bij een goede gemeenschap met I. XV. had het dan niet kunnen voorkomen, dat dit bataljon de vijandelijke stelling binnentrok en onder eigen artillerievuur kwam. Aangezien dit geen applicatorische studie is, zal ik niet aangeven, hoe het gevecht verder zou kunnen verloopen. Alleen wijs i* er ernstig op, dat de eerste groepeering van de artillerie volstrekt niet de laatste behoeft te zijn. Zoo kan blijken, dat de hoofd aanval ten slotte plaats heeft op een ander gedeelte, dan het oor spronkelijk plan was. Dat de vijandelijke artillerie onvindbaar blijkt en onze contrabatterij (sectie) beter kan worden omgezet in infanterie- batterij, dan wel dat zulks absoluut noodig is om de stelling stormrijp te maken. Dat de sectie in reserve een andere bestemmming krijgt (vuren op hoofdaanvalspunt, op artillerie), enz.enz. Wellicht is hierbij stellingverandering noodig, die echter zooveel mogelijk moet worden vermeden. Hierbij te bespreken, welk aandeel de Br. C. heeft in de bestemming der artillerie, welk de A.C., zou mij te ver voeren. In dit kleine verband zal het meeste in onderling overleg worden geregeld. Ik wil de bespreking van de handelingen van de lVe brigade op 22 September eindigen met een voorbeeld, hoe de order voor de artillerie in het gevechtsbevel had kunnen luiden: 3. A II Vd in stelling bijEén batterij vuren op(op zijn hoogst 2C0 M. frontbreedte). Vuuropening op mijn bevel. Eén sectie in bewakingsstelling tegen vijandelijke artillerie in de strookVuuropening op bevel van den Afd. C. Eén sectie in bewakingsstelling, strook als voren, hoofdvuurrich- ting op T. 493, in reserve ter mijner beschikking. Minimumafstand (1 (1) Voor de sectie in bewakingsstelling tegen artillerie is het aan geven van een minimumafstand niet noodig, daar de vijandelijke batterijen 818

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 24