Of de detachementscommandant te dien aanzien bevelen heeft gegeven (minimum-afstand) is mij niet bekend. Daar tot het uiterste stand houden niet geboden was, behoefde aan de nabijverdediging door de artillerie geen bijzondere aandacht te worden gewijd. Op den rechtervleugel strekte zich vóór de stelling bedekt terrein uit; hiertegen waren dekkingsmaatregelen genomen. De Sie. C. bevond zich dicht bij de opstelling van den A.B., zoo dat de verbinding onmiddellijk verzekerd was. Op den 22en naderde de IV<= brigade de stelling Echter niet, zooals de verwachting was, in rustige rust langs den hoofdweg' maar door het zijterrein. Van een vuuropening uit de stelling kwam niets; om half twaalf deed de detachementscommandant de stelling ontruimen, zonder dat de partijen slaags waren geweest. Het gebruik van de artillerie bij deze episode kan over het geheel goed worden genoemd. Het ging hier om een gevecht om tijdwinst, terwijl een ander kenmerk was de indeeling van zeer weinig artil lerie. Aan welke voorwaarden moet in dit geval de artilleriestelling voldoen 6 le De stelling moet goed gedekt zijn, zoodat de artillerie niet gemakkelijk tot zwijgen kan worden gebracht. 2e Er moet op groote afstanden kunnen worden gevuurd, zoodat men zich den vijand zoo ver mogelijk van het lijf kan houden. 3e De artillerie moet eene zoo breed mogelijke strook kunnen bevuren, daar er geen artillerie meer is voor het bezetten van andere stellingen. 4^ Er kan geen voldoende aandacht worden gewijd aan de nabijverdediging, daar deze eisch onvereenigbaar is met die ad le en 2e. Hiervoor dienen dus infanterie en mitrailleurs. Bovendien zal men het veld moeten ruimen, vóór er ernstig sprake is van nabij verdediging. '5e Een tijdige terugtocht moet verzekerd zijn. Om het terugtrekken van de infanterie mogelijk en niet te opvallend te maken, moet de artillerie order dekking van een achterhoede kunnen doorvuren en met deze snel verdwijnen. Dus: zeer goede opmarschweg, gedekte opstelling voor de dieren van de gevechtsbatterij zoo dicht mogelijk bij de stelling. In het kort dusvroege vuuropening, op groote afstanden, over een breed front, snel verdwijnen. 820

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 26