10 uur v.m. thuis is, m.i. geen enkel bezwaar om dagelijks van 11-12, misschien tot 1 uur n.m., desnoods in den vooravond, theorie te doen houden door een van de officieren voor alle uit Nederland gedetacheerde O.On. van het Korps. Theoretisch zouden dan moeten worden behandeld: bovengenoem de reglementen en dienstvoorschriften, idem in de Maleische taal, het maken van staten, rapporten, klachten enz., terwijl men bijv. op dagen van schoonmaak van het kwartier, kaderoefeningen in het terrein zou kunnen houden; bij deze oefeningen zou menprac- tisch kunnen toepassen: kaartlezen, het maken van terreinschetsen en veldwachtrapporten enz. en het schatten van afstanden. Aan de theorieën kan men eentonigheid ontnemen door af en toe het een en ander mede te deelen omtrent het gebruik van vuurwapens, door hun eenig begrip te geven van de uitwerking van enkele soorten van projectielen, door een en ander mede te deelen omtrent de vervaardiging van het eigen geweer en bijbehoorende munitie, enz. Zoo leent de theorie uit den velddient zich bij uitstek om eens een oogenblik uit te weiden over de samenwerking van alle organen, waaruit een leger bestaat, enz. Kortom men zorge, dat de belangstelling en ambitie steeds levendig gehouden worden. Maar vooral ook brenge men hun een groote mate van plicht besef bij, en wekke hun eergevoel op; men make van hen onder wijzers en onderbevelhebbers, die met succes hun ondergeschikten kunnen opleiden en oefenen, en op tactvolle, kalme en bezadigde wijze met hen weten om te gaan. Er moet bij hen worden aange drongen worden op zelfsmdie en zelfontwikkeling, op het, ook zonder dwang, bijhouden van reglementen. Er moet kracht en energie van hen uitgaan, zij moeten verantwoordelijkheidsgevoel hebben jegens hun ondergeschikten, zoowel als t.o.v. hunne supe rieuren. Men wekke bij hen den lust op zich voor de hoogere onderof ficiersrangen te bekwamen, en wijze er met nadruk op, dat die hoogere rangen voor hen even goed als voor beroepskader te berei ken zijn. Af en toe hoort men wel eens een overigens zeer geschikt O.O. met zeiter leedwezen opmerken, dat de geringe mate van zijn kennis der schoolvakken wel een belemmering zal blijven om vooruit te komen, hoe graag hij overigens ook zou willen. Anderen weerhoudt een zeker soort schaamtegevoel om de leem ten in de kennis hunner schoolvakken te erkennen, ofschoon die 826

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 32