Eene marschoefening onder tropische meersgesleldheid, gehouden door de bezettingstroepen nan Formosa. (Met 2 schetsen.) Door afdeelingen van de bezettingstroepen van Formosa werd tusschen 1 en 8 Juli 1916 eene marschoefening gehouden, welke hoofdzakelijk ten doel had de manschappen te harden tegen de tropische hitte en uitgebreide proeven te nemen omtrent kleeding, voeding, enz. Aan deze marschoefening werd deelgenomen door 1 bataljon infanterie, 1 batterij bergartillerie en eene geneeskundige afdeeling van Taihoku en een detachement van dezelfde sterkte en samenstelling van Tainan. Gedurende den marsch dezer detache menten werden door afdeelingen zware artillerie van Kiirun en Bokoto (Pescadores) pionieroefeningen gehouden nabij Taichu, ter wijl in aansluiting met de marsch- en pionieroefening van 10 tot 12 Juli eene gevechtsoefening plaats had, waarbij de gemengde detachementen van Taihoku en Tainan de aanvallers op- en de detachementen zware artillerie de verdedigers waren van de bij Taichu aangelegde versterkingen. De staten I en II geven een overzicht van de marschregeling der beide detachementen en de afgelegde afstanden, terwijl de staten III en IV bijzonderheden vermelden omtrent de uren van afmarsch uit en aankomst in de kwartieren, den duur van de grooteen aan tal en duur van de kleine rusten, de temperatuur, enz. Uit deze laatste staten blijkt, dat het detachement van Taihoku als regel het eigenlijke marcheeren gerekend 4,5 K. M. per uur aflegde; met inbegrip der rusten was de gemiddeld per uur afgelegde af stand tusschen 2,4 en 3,2 K. M. Eene uitzondering hierop maakt de marschprestatie op den 6den Juli, toen 17 K. M. in geforceerden marsch in 2M uur werden afgelegd, d.i. per uur 6,8 K.M. Hoewel deze buitengewone marschvaardigheid bij eene gemiddelde tempera tuur van 98° F (temperatuur in de zon 104° F.) alle bewondering afdwingt, valt het nut hiervan voor een groot gedeelte weg, wan neer men daarbij in aanmerking neemt, dat op een afstand van 17 829

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 37