K. M. en een eigenlijken marschduur van 2J4 uur, het totaal der rusten 11/2 uur bedroeg en de troep blijkbaar nog den volgenden dag zoo weinig marschvaardig was, dat hare marschsnelheid tot 2,9 K. M. per uur was gedaald voor het eigenlijke marcheeren en tót 1.8 K. M. voor den geheelen duur van den marsch. Van slag vaardigheid van een dusdanig afgejakkerden troep zal na afloop van den geforceerden marsch wel weinig sprake zijn geweest. Het detachement van Tainan onderhield eene marschsnelheid van 4 a 5 K.1W.neemt men den duur der rusten mede in aanmerking, dan bedroeg de)j marschsnelheid tusschen 2,4 en 3 K.M. Compagniesgewijze was de uniform bepaald, waarbij aan uitrus tingstukken eenigejj kleine wijzigingen waren aangebracht (l). De staten V en Vljj geven aan, in welke tenue de verschillende troepen eenheden de marschoefening medemaken. De gebruikte helm is die der Duitsche bezettingstroepen in China en niet otficiëel in Japan ingevoerd. Zonder twijfel zullen de veranderingen aan de tenue niet medegewerkt hebben den wat kleeding betreft toch reeds weinig net uitzienden Japanschen soldaat een „appelijtelijk" voor komen te geven. In hoeverre de bij de oefening gebleken doelmatige veranderingenj^der^ kleedingstukken in werkelijke uniformwijzigingen zouden kunnen worden belichaamd, wordt hieronder vei meld. De marschweg was de groote weg loopende in de lengterichting van het eiland. De toestand daarvan liet volgens het verslag veel te wenschen over en de troepen hadden aanmerkelijk te lijden van de dikke stoflaag, dan wel van den na regens onstanen modder. De breedte liet gewoonlijk slechts den marsch met drieën toe; somtijds kon echterjjmet vieren gemarcheerd worden. Verscheidene rivieren moesten) worden doorwaad, aangezien geen bruggen aanwe zig waren. DeJ) temperatuur gedurende de marschdagen is aangege ven in de staten 111 en IV. De onder volgende leeringen, uit de marschoefening getrokken, worden in het verslag vermeld: a Uur van afmarsch. Het beste is één uur na zonsopgang af te marcheeren. Wordt met het aanbreken van den dag afgemarcheerd om nog van de morgen koelte te genieten, dan geeft zulks slechts een voordeel van hoogs tens 4 K.M.maar dit weegt niet op tegen het nadeel van on voldoenden slaap. Onvoldoende slaap en als gevolg daarvan uitput ting is de voornaamste oorzaak van zieken en uitvallers op marsch. (1) De uniform der bezettingstroepen van Formosa is geheel gelijk aan die der in Japan verblijf houdende troepen; alleen aan de pet kan eene halsbedekking aangebracht worden. 830

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 38