b. Tijd van aankomst in het kwartier. Zoover als tactische redenen zich daartegen niet verzetten, moet het te betrekken nachtkwartier 1 a 2 uren vóór zonsondergang worden bereikt Gerekend moet worden op 6 7 uren slaapmaakt de drukkende atmosfeer den slaap minder rustig, dan moet daar voor meer tijd worden uitgetrokken. Voor het in orde maken van het kantonnement of bivak, het koken, baden en andere werkzaam heden, welke voor het meerendeel bij voorkeur nog bij daglicht moeten worden verricht, moet op minstens 4 uren tijd worden gerekend c. De inwerking van temperatuur, weersinvloeden en bodemge steldheid op den marsch Verhooging van lemperatuur en vochtigheidsgehalte doen de marschsnelheid snel dalen. Bij eene temperatuur van 85° F. bedraagt deze ongeveer 4 K. M. per uur; strijgt deze tot boven ICC0 F., dan kan op niet meer dan de halve marschsnelheid gerekend worden. Bij het opmaken van het marschplan moet de commandart reke ning houden met deze factoren. d. Lengte van dagmarsch en gemiddelde marschsnelheid. De marschoefening wees uit, dat gerekend moet worden op eene gemiddelde marschsnelheid van 4 KM. in uur en een gemid delde marschlengte van 2t K.M. per dag, indien meerdere dagen achtereen gemarcheerd wordt. e Marschformatie. Deze hangt, behalve van tactische eischen, af van den toestand der wegen, van het weder, de temperatuur en de sterkte van den troep. De afstanden moeten grooter zijn dan de normale, teneinde eere goede do >rstrooming van lucht mogelijk te maken. Tegroote afstanden hebben het nadeel, dat de manschappen geen zedelijken steun aan elkander vinden en eerder geneigd zijn het bijltje er bij neer te. leggen. Bergartillerie marcheert bij voorkeur aangespannen om de krachten der draagdieren te sparen. Plaats en tijdstip voor het houaen van rusten. Ook indien vermoeidheid van den troep daartoe niet noodzaakt, moeten gedurende de heete uren van den dag rusten worden ge houden om het lichaam af te koelen en de veldflesch bij te vullen. Rusten worden gehouden op schaduwrijke plaatsen en in den wind. De duur der korte rusten moet minstens 20 minuten zijn en ge houden worden na elke afgelegde 3 K. M. bij eene temperatuur van 95° F. en meer. 831 1. M. T. 57 1917.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 39