g. Wijze van legering. Of kantonnement zal worden betrokken, dan wel zal worden gebivakkeerd, hangt af van de weersomstandigheden en den toe stand van kantonnement of bivak. Dikwijls zal een bivak de voor keur verdienen, daar de inlandsche huizen door hunne benauwde lucht en gebrek aan ventilatie een rustigen slaap onmogelijk maken. h. Kleeding. 1. De helm toonde in alle opzichten beter te zijn dan de uniform pet. Door de grootere binnenruimte en betere ventilatie was de temperatuur in den helm veel lager dan in de pet (1), hij beschermt het gezicht en het achterhoofd tegen de zon en daar bij regen de stof geen water opneemt, blijft de helm veel lichter dan de door den regen doorweekte pet, waarvan het water bovendien langs het ge zicht en in den nek druipt. Gewenschte verbeteringen aan den ge bruikten helm zouden zijn eene vermindering van het gewicht door hem b.v. te maken van bamboe, overtrokken met doek, het aanbren gen van enkele openingen teneinde de ventilatie te bevorderen en het wijzigen der voor- en achterklep, zoodat deze omhoog geslagen kunnen worden. De bestaande uniformpet zoude oa. verbeterd kunnen worden door het aanbrengen van groote ventilatieopeningen, minstens een 8-tal 2), terwijl de halsbedekking zoo moet kunnen worden aan gebracht, dat zij teeds het gelaat of het achterhoofd en den nek tegen de zon beschermt. 2. De uniformjas werd tot den 2den of 3den knoop geopend en de kraag omgeslagen. Dit bevorderde de uitwaseming van borst en hals, terwijl het de drukking van de kraag aan den hals door het gewicht van den ransel wegnam. Evenwel drukten de draagriemen eenigs- zins op de haken en oogen van den omgeslagen kraag. De ondervolgende wijzigingen aan de uniformjas verdienen aan beveling volgens het verslag: meer ruimte; een omgeslagen kraag in den geest van de marinekraag, die echter voor garnizoensuniform aan den hals kan worden dichtgeknoopt. De zijnaad onder den arm moet van 6 c.M. onder den oksel over eene lengte van 10 cM. open zijn en met knoopsgaten kunnen worden geslotende onderkant (1) Zie voor de temperaturen in de verschillende soorten hoofddeksels staat VII. (2) Voor de temperaturen in de gewone uniformpet en in die met groote openingen zie staat VIII. 832

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 40