invloed is op de marschvaardigheid van den troep, maar in het bij zonder is zulks het geval bij den Japanschen soldaat, waarvan slechts enkelen in het burgerleven aan schoeisel gewend zijn geraakt en volgens eigen aanschouwing dit kleedingstuk een der zwakste punten is van de militaire uitrusting. Omtrent wapening en uitrusting wordt niets vermeldenswaardigs gezegd. Omtrent het koken zegt het verslag het volgende: Bij het koken door den man wordt de rijst beter gewasschen en beter gekookt, dan bij het koken compagniesgewijze, terwijl het eten vlugger klaar is Deze rijst, welke in den eetketel wordt mede genomen, moet niet te zacht worden gekookt en moet open blijven staan, tot zij goed droog en afgekoeld is. De grootste zorg moet worden in acht genomen met het water en de reinheid van kook- en eetketels. Deze moeten na het ledigen en het nuttigen van het maal met heet water worden uitgewasschen en goed worden ge droogd. De rijst, welke op marsch wordt medegenomen, moet niet in den eetketel worden geperst, maar los daarin worden gedaan en met bladeren worden toegedekt. De voorraad van de veldflesch, te 5 a 6 uur 's morgens gevuld was over het algemeen voldoende voor 3 a 4 uren en moet daarna om de a 3 uur weder worden gevuld. Kan geen goed water op den marschweg gevonden worden, dan moet eene hoeveelheid water volgens bovenstaande behoefte worden medegenomen. Paarden moeten bij een marsch van ongeveer 25 K M. 6 maal gedrenkt worden, waarbij per paard en per keer op 1.8 L. water moet worden gerekend. Het dorstgevoel wordt verminderd door het gebruik van voedsel; daarom moet gedurende den marsch, ook tusschen de geregelde maaltijden in, wat genuttigd worden. Hiervoor werden bij de ge houden marschoefening verschillende eetwaren verstrekt, o a mochi (een soort van koek, gemaakt van meel van kleefrijst), zoet brood, suiker, caramels, watermeloen (semangka) en bananen. Gedurende den geheelen marsch kwam slechts een zeer gering aantal zieken voor; het verslag schrijft zu ks toe aan het te juister tijd verstrekken van warme thee en eetwaren, welke tusschen de geregelde maaltijden in werden genuttigd bovendien aan het goede toezicht van officieren en kader. 1) De veldflesch heeft een inhoud van 0.54 L. 834

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 42