artillerie en mitrailleurs bij de divisie en het bataljon, de kader vorming, de scheiding van het staande leger van de militie, de or ganisatie van de bezettingstroepen uit de landweer, de snelheid van vorming van de weermacht en de kosten. Resumeerende zou de Ov. M. on middellijk willen beginnen met de organisatie van een weermacht, die. al kan zij voorloopig slechts in staat zijn, in hoofdzaak het eiland Java te verdedigen, toch op zoodanige grondslagen moet worden gevestigd, dat daaruit binnen zoo kort mogelijken tijd een weermacht kan groeien voor de verde diging van geheel Ned.-Indië, waartoe hij al dadelijk noodig acht: 1 een vloot, als door den Min. van Marine wordt gewenscht, zoo spoed g mogelijk te bouwen. 2 een operatiebasis in Str. Soenda, een hulpoperatiebasis in Soe- rabaija. 3 onmiddellijke invoering van militieplicht voor Europeanen. 4 onmiddellijke invoering van het stelsel van vrijwillige militie in vereeniging met een capitulantenstelsel op Java en Madoera tot het vormen van de kernen van 2 divisiën en de noodige bezettingstroepen. 5 belangrijke versterking van het leger met artillerie en technische hulpmiddelen. 6 uitbreiden en oprichten van fabrieken voor munitie en andere legerbehoeften op Java, of wel zoolang de Indische industrie niet in onz a behoeften kan voorzienoplegging van zeer groote voorraden. 7 invoering van barisan of vrijwillige militie in landstreken buiten Java, waar dit mogelijk is, in de eerste plaats op Menado en Ambon. Na dit allereerste stadium, hopelijk na 6 of 8 jaren moeten volgen 8 uitbreiding van de vloot tot de dubbele sterkte. 9 versterkte steunpunten voor de vloot op Sabang, Emmahaven, Makasser, Menado, Ambon en Tjilatjap. 10 uitbreideng van het Java leger tot minstens 2 divisiën met de noodige bezeitings- en aanvullingstroepen, in zeer ruime mate voorzien van artillerie en technische hulpmiddelen. 11 overbrengen van een deel van het staande leger naar Makasser, Sabang en Sumatra's Westkust om aldaar een krachtige locale verdediging te organiseeren met behulp van barisan of militie, eveneens met ruime toebedeeling van artillerie en technische hulpmiddelen. 818

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 56