Uit de Praclijk, Wenken, Dragen en antinoorden op gebied Dan militair strafrecht. Vraag. Volgens Barré zijn de bepalingen van het C W. aangaande herhaling van desertie niet alleen toepasselijk, wanneer beklaagde reeds vroeger door den krijgsraad, maar ook, wanneer hij reeds eerder krachlens art. 17 en 18 R K. disciplinair is gestraft wegens desertie Is dat ook Uwe meening en zoo ja wordt onder die dis ciplinair gestrafte desertie alleen verstaan het verlaten van het eiland van zijn garnizoen, of elk drossen. H.L. Antwoord. Ook m.i. kan een deserteeren voor desertie voor de tweede maal" worden gestraft, wanneer zijn eerste desertie disci plinair is afgedaan. Echter moet de overtreder dan die eerste keer ook buiten het eiland van zijn garnizoen zijn geweest, want in gevolge A O. no. 54 van 18^7 is er slechts van desertie sprake, wanneer 't eiland verlaten is. Blijft de overtreder b v. op Java, dan kan hij evenvaak wegloopen, als hij wil, en jaren lang rondzwerven zonder met den ktijgsraad in aanraking te komen. De di ciplinaire strafoplegger doet dan ook goed het misdrevene duidelijk in de strafreden te doen uitkomen, b.v desertie voor de eerste maal, gevolgd door vrijwillige aanmelding birnen 28 dagen met ver'ating van het eiland van zijn garnizoen" en in 't andere geval „gedurende zooveel dagen gemankeerd, zonder dat bleek, dat hij 't eiland van zijn garnizoen had verlaten". Wordt het geen tijd, dat die AO. no. 54 van 1887 wordt ingetrokken, zoodat het criterium van de misdaad niet langer daarin bestaat, of men al dan niet de zee oversteekt. Het is immers absurd, dat een soldaat die van Batavia naar Telok Betong diost als deserteur een zware straf krijyt, terwijl zijn kameraad, die jaren lang wegblijft, maar op Java roi.ddoolt, slechts een paar dagen provoost oploopt. Vraag. Bestaat er een voorgeschreven volgorde voor het inven taristeren van processtukken? Fung, secretaris. Antwoord. Mij is een voorschrift op dat stuk niet bekend en er heerscht dan ook op 't gebied van inventariseeren de grootst denk bare verscheidenheid, zoodat de dossiers, die ter auditie te Batavia binnen komen, alle opnieuw en op uniforme wijze worden gerang- 850

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 58