Eene Vraag. Waarom is de lijst van afkortingen, voorkomende in Bijlage III V. V., welke in bevelen en berichten volgens 39 door geene andere afkortingen mogen worden vervargen, zoo geheel anders dan de lijst van alkottingen, vooikornende als Bij'age 3 in de Handleiding voor den opiischen seindunst, welke atkortinger vol gens 5 de stellers van een optisch telegram moeten gebruiken. De nadeelen van deze verschillende afkortingen zijn de volgende: a. Het wordt thans zeer moeilijk, dtze afkortingen, die slechts waarde hebben, als men ze uit het hoofd kent, te memoretren (door 't g-bruik). b. Als men een bevel of een bericht moet laten overseinen, weet men thans niet, welke afkortingen te moeten gebruiken. De vraag is mijns inziens gtwettigd, omdat met een weinig goeden wil men wel tot dezelfde afkortirgen had kunnen komen. Hieronder volgt een lijstje van et mge verschilltnde afkortingen en de voorges-eide oplossi g, waarbij rekening is gehouden met de omstandigheid, dat hoofdletters bij 't overseinen vervallen. In Bijl. Ill V V mag men dus wel hoofdletters voorschrijven voor een beter overzicht, doch alleen indien de beteekenis niet kan veranderen bij 't overseinen [Br (gemengde brigade) wordt thans bij 't over seinen br. sectie)]. Woorden. Bijl. Ill V.V. Bijl. 3. H.OS. Voorgestelde. Artillerie. A. artl. (a -achter) art. Cavalerie. C. Cav. Commandant. Comdt. en C. Cmdt Cmdt. en C. Batterij. bij bat. (is ook bataljon) bij. Brig, (gemengd). Br. br;g. Brig. iy2 sectie) br. brig. br. Front. fr. frt. fr. Generaal. Gen. gl gl- Granaat. G gra. g- Infanterie I. inf. Inf. Wij kunnen niet nalaten de reglemertencommissie m herinrering te brengen de bekende woorden van Frederik den Groote: Soignez les détails, ils ne sont pas sans gloire, C'tst le premier pas qui mène a la victoire. 856

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 64