van Hues Wat. De kopgolf, (naar aanleiding van het artikel van D. voorkomende in de Augus- tus-aflevering van het I.M.T. 1917) Volgens Newton ontstaat een geluid door een evenwichtsverstoring in de atmosfeer, die zich naar alle richtingen, in elastische golven voortplant. De uitbreiding dezer geluidsgolven naar alle kanten heeft ten gevolge, dat, indien de voortplanting met gelijke snelheid geschiedt, gelijktijdig een gebied bereikt wordt, evenver van de geluidsbron verwijderd. Deze punten zijn dus gelegen op een bolop- pervlak met een straal gelijk aan de voortplantingssnelheid van het geluid, vermenigvuldigd met den tijd, verloopen sinds het ontstaan van het yeluid Zoo zal twee secunden na de evenwichtsverstoring het geluid op een afstand van de geluidsbron te hooren zijn, welke tweemaal zoo groot is als de gehoorradius bij verloop van één secunde na het on staan van het geluid, terwijl het oppervlak waarover de geluidsgolven zich hebben verspreid vier maal zoo groot is geworden. Met den afstand neemt ook de geluidsterkte af. Zoo is op een afstand van 100 M. van de geluidsbron de sterkte nog slechts 0,0001 van die op 1 M. daarvan verwijderd. Bij het voortbewegen van een projectiel door de lucht werken, zooals op elk zich door de atmosfeer met eenigen snelheid ver plaatsend voorwerp, de volgende krachten, welke beide een ver tragende werking uitoefenen: 1° de zwaartekracht. 2° de luchtweerstand. Het is alleen de luchtweerstand, welke hier ter sprake komt. De werking der luchtweerstand wordt verdeeld in: a een statischen weerstand, die optreedt door het verschil in luchtdruk, dat hverscht voor en achter het projectiel, dus aan den kop en aan de bodem n. een dynamischen weerstand, die we terugvinden in de hoe- veelhe d arbeidsvermogen van beweging, medegedeeld aan de om ringende lucht en de daaraan medegedeelde warmte. Vóór het projectiel wordt de lucht verdicht, welke verdichting hetprojectiel met zich voert, gelijk de golven voor de boeg van een snelvarend schip. 857

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 65