Defence-type gebruikt werden om den aanval der Engelsche jagers te dekken tegen de afweer-actie der Duitsche lichte kruisers; dien indruk kan het op zoo korten afstand naderen van betrekkelijk minderwaardige schepen, aan boord van v. Hippers slagkruisers gemakkelijk gewekt hebben. Na nog vermeld te hebben, dat bij deze „mêléê" de Duitsche lichte kruiser „Wiesbaden" tot zinken werd gebracht, kunnen we overgaan tot de lotgevallen van Hood's slagkruisers, die eveneens waren terecht gekomen be-Oosten en wat be Zuiden de plaats, waar Beatty in gevecht was. Toen Beatty dit eskader in 't zicht kreeg,' stoomde het in N.W. lijke koers recht aan op de plaats, waar dichte rookwolken en het flitsen van zware salvo's de actie verrieden. Op order van Beatty verande de Hood te 6 u 20 koers naar het Zuiden om aan het hoofd van de Engelsche eskaders plaa s te ne men. Zeer vermoedelijk was hij toen reeds op zoodanig korten afstand van de Duitsche linie, die op dat moment juist op hem toe draaide (zie schets III phase) gekomen, dat Hood niet meer in staat was zijn minder zwaar gepantserde slagkruisers op een behoorlijken gevecht - afstand te houden. Vast staat, dat Hood op niet meer dan 70 0 meter in heftig vuurgevecht kwam met smgkruisvrs en vermoedelijk ook met de leidende slagschepen der tegenpartij.- Beatty zag het gevaar, waarin Hood verkeerde, en veranderde te 6 u 2i, dus slechts 5 minuten,' najat hij Hood in 't zicht gekregen had, koers tot O. Z O „in sup port of the Third Battle cruiser squadron, who were at this time only 8030 yards from the enemy's leading ship" (Beatty's officieel rapport aan Jellicoe). Daardoor kwam hij zelf tot op 90f0 meter van de Duitsche slag- vloot, maar redde vermoedelijk de slagkruisers Inflexible en Indom table van een wissen ondergang. Het vlaggeschip, de Invincible, was echter niet meer te redden en met dit schip verloor de Britsche marine een dapper en bekwaam vlagofficier, den 37 jarigen Rear-Admiral Sir Horage Hood. Terwijl een en ander zich afspeelde, was Jellicoe's geheele slagvloot in het Noorden in 't zicht gekomen. De rechter vleugel, bestaande uit he( Ie Slagschip-eskader (8 schepen type Marlborough met 10 kns van 3 4.3 c.M. en type Royal Sovereign met 8 kns v. 38 c/m onder vice-admiral Sir Cecil Burney was het eerst aan de beurt om „in te draaien" in de linie van Beatty. Door het plot seling aanzetten tot 28 mijl van laatstgenoemden admiraal „in suppo t of" den schout bij nacht Hood, was er echter een opening ontstaan tusschen de slagkruisers en het 5e Slagschip-eskader. 8C0

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 6