De kopgolf kan op het schietterrein gehoord worden. Bij het vuren met geschut met groote Vo hoort een waarnemer, die op eenigen afstand van het vurende stuk staat en niet te ver verwijderd is van de schootslijn, aen dubbele knal, n 1 )e een scherpe, korte knal. afkomstig van de kopgolf, en 2e later, een doffe, de knal van het afgaan van het schot, die zich met de snelheid van het geluid op normale wijze vooit- plant. In figuur 2 is weergegeven de druk der samengeperste lucht in atmosferen, en de ontstane warmte in graden Celsius, zooals dit door Mach voor een snelheid van -0 M is gevonden. Uit bovenstaand betoog blijkt, dat de eerste korte, scherpe knal, door D. waarg nomen, het geluid der kopgolf is geweest onmid- delijk gevolgd door het fluitende geluid van het voorbij vliegerde projectiel, terwijl de daarop volgende doffe knal afkomstig is ge weest van het vurende geschut (de knal van 10,5 cM. L/35 is een gerekte, doffe knal) en de vierde geluidsgolf, welke D. 's oor heeft getroffen het springen van het projectiel is geweest. Tot slot nog iets over het gedeelte van het artikel van D. voor komende op blz 649. Het is wel een uiterst populaire veiklaring van de kopgolf, welke daar aangehaald wordt, doch m.i. wel wat te populair en daaiom minder juist. Wel is te beschouwen, zooals ik reeds zeide, dat het projectiel de knal van het kt-non af mede- neemt, doch deze geluidsgolven zijn niet die, welke veroorzaakt worden door de botsing der gassen tegen de luchtdeeltjes, doch zijn afkomstig van de samengeperste lucht voor den kop van het pro jectiel. De verklaring: de kopgolf is de door het projectiel medegevoerde knal van het kanon, is dus onjuist Hoe zou het mogelijk zijn, dat het projectiel iets voor zich uit zou stuwen en aldus gedurende zijn vlucht mededragen, dat eerst daar achter gevormd wordt? Wat de kopgolf is en hoe zij ontstaat, hoop ik, dat uit dit artikel vol doende moge blijken. De geluidsonderscheiding en verdeeling van D. was geheel juist. P. A. de Blieck, Eerste-Luitenant der Artillerie. Dels ouer de Engelscbe muniiienijuerheid. Het „Alg. Hdlsblbevat eenige mededeelingen uit een uitvoerig vers ag eener redevoering van den Engelschen minister van munitie Addison bij de indiening van zijne begrooting in het Lagerhuis Wij ont eenen daaraan het volgende: Toen in het laatste deel van het jaar 1915 de vraag naar ont ploffingsmiddelen steeds grooter werd, werden nieuwe groote fa brieken gebouwd, met het gevolg, dat in Maart 1916 de Engelsche springstoffennijverheid een omvang had 2dmaal zoo groot als één jaar te voren. N 859

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 71