De aanmaak van kanonnen en munitie is zoo groot geworden, dat eene groote reserve van veldgeschut en munitie daarvoor aan wezig is. Niettegenstaande het enorme gebruik gedurend de laatste weken is alzoo de voorraad gevulde granaten, welke bij het begin van het offensief beschikbaar was, slechts met 7 °/0 verminderd Voor het vervoer van geschut en munitie werd een nieuw spoor wegnet aangelegd, ten behoeve waarvan oa de Canaieesche re geering 80S mijl spoorweg heeft laten opbreken en met toebehooren naar Engeland vervoeren Het geheele munitiespoorwegnet is meer dan 2j00 mijl lang en beschikt over 1000 eigen locomotieven/be halve de honderden, welke de spoorwegmaatschappijen afgestaan hebben. Maandelijks worden 1.500.000 ton over zee vervoerd Sedert het begin van den onbeperkten duikbootoorlog bedroeg het verlies van granaten, welke van Noord-Amerika naar het front werden gezon den, slechts 5 Sedert eenigen tijd bestaat te Londen een gemeenschappelijk door de verbonden mogendheden ingericht bureau, dat zich belast met den inkoop van oorlogsmaterieel in Amerika De Vereenigde Staten hebben zich nu ook bij dat bureau aangesloten. De „Imperial Munitions Board" in Canada heeft meer dan 200 030 arbeiders aan het werk. De staalproductie in Engeland, welke vóór den oorlog ongeveer 7.CC0.0 0 ton per jaar bedroeg, is thans gestegen tot Ij000 000 ton. Addison verwachtte, dat zij tegen het einde van het volgende jaar tot 12.^00 C03 ion stijgen zal. Engeland produceerde vóór den oorlog slechts een derde van de hoeveelheid zink, weike het noodig had; de productie zal aan het einde van dit jaar verdubbeld zijn. De nieuwe fabrieken zullen in staat zijn om te concurreeren met de beste zinksmelterijen ter wereld. Het behoorde ook tot de taak van het ministerie, de zinkertsen van Australië, welke vroeger grootendeels in Duitsche handen waren, te doen bewerken; de regeering heeft thans oiannen gereed vpor de vermeerdering van de productie van geraffineerd zink in Engeland en in Canada. Het ministerie heeft ook maatregelen genomen, om de contröle over de wolframertsen in handen te krijgen, ten einde de pioductie van tungsten, dat voor de fabricage van sneidraaistaal noodig is, te kunnen regelen. De prijs van het staal is dientengevolge te Shef field thans veel lager dan te New-York. Engeland produceert thans tungsten in voldoende hoeveelheid voor zijn eigen behoefte en om ook de Geallieerden te kunnen helpen. Ook de productie van aluminium in Engeland wordt door het ministerie van munitie uitgebreid. Het was moeilijk, de contröle over de kopervoorraden te krijgen. Het ministerie heeft een commissie van technici ingesteld, welke het van advies dient in zake de commercieele exploitatie van de minerale hulpbronnen des lands. Er is enorm veel gedaan om de oude metalen en afval daarvan 860

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 72