afgeschaft (IJ. Schr. had gedacht, dat op die bewering „onmiddel lijk een van onze strategen naar de pen zou grijpen, doch—zegt Schr. verder—ik vermoed, dat zij het te druk hebben, vermoedelijk met het ontwerpen van legerorganisaties of operaties zonder Cavalerie". Wij voor ons vermoeden, dat het stilzwijgen der „strategen" eerder zal zijn toe te schrijven aan de omstandigheid, dat ook zij het bewijzen van het bestaansrecht van de Nederlandsche Cavalerie gelijk stellen met het „enfoncer une porte ouverte". Doch hoe het ook zij, de heer Gelderman heeft gemeend in het strijdperk te motten treden, waarbij hij ook een lans breekt voor het bestaans recht van het Korps Rijdende Artillerie. Voorts bevat deze aflevering nog „Opmerkingen, naar aanleiding van het artikel voorkomende in het Aprilnummer van de Militaire Spectator- „De dienst van het materieel in liniën en stellingen" door Mat, benevens het op 25 Juni 19i7 afgesloten militair politiek maandoverzicht. Mavors No. 7 (Juli 1917) (-'). In Het uitbreken van troepen op een vleugel" komt majoor Bruyn op legen een mechanische gevechtsvoering, speciaal tegen het z.g. „uitbouwen", zooals dat na 1914 in sommige deelen van liet Nederlandsche Leger tot een der alleenzaligmakende middelen schiji t te worden gerekend om troepen bv op een vleugel te doen uitbreken. Het artikel is met enkele figuratieve schetsen toegelicht. Fragmenten van een geraamte voor eigen studie" noemt kapitein Sluys zijn opstel, dat een uitwerking vormt van de in den aanhe) vermelde waarheid: Snelheid, aantal en uitwerking vormen in de hedendaagsche oorlogen tusschen beschaafde mogendheden een tri logie, welke van overwegenden invloed is op hun verloop en uitslag. Majoor v. Dam v Isselt beëindigt zijn artikel „Eenige bijzonder heden nopens de richtwijzen, de wijzen van waarnemen en het vuren der bereden artillerie" met de bespreking van het vuur op een doel, waarvan de voet niet te zien is, een dwars bewegend doel snel naderende of zich verwijderende doelen, kort zichtbare doelen, stukkenvuur, het bevuren van een kabelballon en het bc- vuren van vliegtuigen. Omtrent dit laatste vermeldt Schr., dat ter zake nog niets is voorgeschreven. Ten slotte worden nog eenige beschouwingen gewijd aan het vuren met de z.g. kortste baan. (1) Zie het artikel „Onze Legerorganisatie'' in de Maart-aflevering van den Spectator, besproken op bladzijde 564 van den loopenden jaargang van het l.M.T. (Juli-nummer). (2) Mavors No 6, dat niet tijdig beschikbaar kwam, zal in de volgende aflevering worden besproken. 865

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 77