Interressante en leerzame lectuur vormt het vervolg van het arti kel „Eenige taktische detailaanteekeningen ontleend aan geschriften uit den tegenwoordigen oorlog", waarin kapitein Waltheer thans bespreekt den aanval van een brigade op een stelling der Serviërs (November 1914). „Die Abenteuer des Fliegers von Tsingtau", een bespreking (door luitenant Buys) van het onder dien titel bij Ullstein en C° verschenen relaas betreffende de vele wederwaardigheden van den uit Tsingtau ontkomen vliegenier Plüschkow, die na talrijke avonturen zijn va derland wist te bereiken. De res.-luitenant Best behandelt „Afstandmeting, doelhoekmeten en bevelvoering over anti-luchtvaartgeschut" en geeft daarbij een beschrijving van een door hem en den conducteur der Artillerie l8tc klasse In 't Veld ontworpen afstandmeter met doelhoekmeter en bijbehoorende schootstafel. Onder den titel „Van soldaten en straffen" geeft de bekende ka pitein de Gelder, naar aanleiding van een schetsje uit een Fransch boek over den huidigen oorlog, eenige voorbeelden uit onze Ind sche krijgsgeschiedenis, hoe soldaten, die feitelijk strafschuldig waren, doch met het oog op bijzondere omstandigheden niet gestraft wer den, zich door hun gedrag te velde weten te rehabiiiteeren. Het doet altijd goed zulke verhalen nog eens te lezen! „Voorziening in de behoefte aan kader", een brandende kwestie ook voor ons, wordt besproken door kapitein Voute, die enkele m ddelen aan de hand doet om door het scheppen van contrapres taties de lust aan te wakkeren om tot kader te worden opgeleid. Als zoodanige middelen noemt Schr: 1 voor het btkleeden van bepaalde staatsbetrekkingen verplichtend stellen, dat de candidalen behooren tot het reserve-kader en een zoodanigen rang hebben behaald, als gevorderd kan worden in overeenstemming met de eischen van bekwaamheid voor de betrek king zelf (eenzelfde denkbeeld dus als door Overste Merens in zijn lezing in „Krijgswetenschap" gepropageerd voor de vorming van een vrijwillige Inlandsche militie. J.); 2. het verstrekken van studietoelagen aan studenten van de Tech nische Hoogeschool te Delft en andere technische s holen ten be hoeve van het kader van de technische wapens; 3. aan vrijstellingen tot het betalen van onderwijsgelden, aan be paalde rijksonderwijsinrichtingen als tegenprestatie verbinden het volgen van een kadercursus; 4. aan lichamen, welke van den staat belangrijke subsidiën ont vangen, de verplichting opleggen, dat zij in de voorwaarden voor aanneming van bepaalde categorieën van personeel het bezit van een bepaalden rang in eenig onderdeel van de weermacht moeten eischen Schr. denkt hierbij aan het personeel van de gesubsidieer de handelsmarine en het bekleeden van rangen in de zeemacht. 866

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 78