Boekbespreking. „Eeiste Hulp bij de meest v or- komende Ongelukken" ten dienste van officieren en soldaten bij oefe ningen, marschen en in oorlogs tijd; doorL.J.H.H. Crobach, tijde lijk, officier v. gezondheid der 2 kl., Arts te Amsterdam. Toen mij het boekje ter bespreking werd toegezonden, waren de eerste opwellende gedachten: Maar hebben we dat hier nog wel noodig? Hebben we niet onze „Geneeskundige handleiding ten gebruike bij de kaderscholen?" Beschikken we niet reeds over „Hygiënische en andere wenken voor den soldaat", „Handleiding voor den ziekenverpleger te velde", „Eerste onderricht in de praktijk der ziekenverpleging" en „Handlei ding ten gebruike bij den Cursus voor de gediplomeerde zieken verplegers van het Nederlandsch-Indisch leger"? Treffen we in het eerst en het laatstgenoemde, alsmede in de „Handleiding voor den ziekennenpleger te velde", niet nagenoeg alle plaatjes aan, die in de „Eerste Hulp" van Crobach den tekst verduidelijken? Vinden we daarin niet reeds behandeld, zoo niet alles dan toch de meeste onderwerpen, die Crobach beschrijft? Na aandachtige lezing en herlezing en na vergelijking met voor noemde geschriften, moet m.i. de uitspraak luiden „Zeer zeker, maar tochwe kunnen het werkje van Crobach er nog best bij gebruiken, want hij geeft zoo geheel anders, zoo meer smakelijk en populair, en daardoor zoo meer aantrekkelijk en toegankelijk voor den niet-deskundige. Voorts vinden we hier bijeen vergaard en dit moet mede als een der grootste voordeelen worden aangemerkt wat bij ons over genoemde werkjes verspreid wordt aangetroffen. Maar ook nog om een andere reden verdienen deze „sprokkelingen" een eereplaats op de leestafels onder soldatensocieteiten en wel voornamelijk, omdat onze jongens er zoo herhaaldelijk en duidelijk de vraag in beantwoord vinden, wat zij bij voorkomende ongevallen, als leek kunnen en moeten doen. 869

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 81