9 u. 21 aan den kruiser Minotaur, die hij als „connecting link" tusschen de slagvloot en zijn eigen slagkruisers had achtergelaten, vroeg naar de positie van het leidende eskader van de „Battle Fleet." Het antwoord was, dat het niet in zicht was, maar het laatst in de peiling N N O. gezien werd. Beatty rapporteert verder, dat hij, gezien zijn uitnemende strate gische positie tusschen de vijandelijke vloot en haar basis en de ingevallen duisternis, besloot koers te zetten op het Hornrif en de slagvloot in te wachten, vast overtuigd als hij was, dat bij het aan breken van den dag verder met den vijand zou kunnen worden afgerekend „under most favourable circumstances." Die verwachting werd niet vervuld. De IVe phase van den slag bestond uit nachtelijke gevechten tusschen de lichte Engelsche strijdkrachten en de, vermoedelijk in een wijden boog, huiswaarts stoomende Duitsche schepen. Wat eigenlijk precies in dien nacht gebeurd is, zal pas later blijken; dat zich menig drama in de duisternis heeft afgespeeld, mag echter wel aangenomen worden Het Duitsche verhaal sprecht van „zahllose Torpedolaufbahnen", doch ook van „nur unser kleiner Kreuzer „Rostock" erhait einen Torpedotreffer". De kruiser „Elbing" werd door één der eigen schepen geramd, en zonk Tegen den morgen werd het andere slagschip „Pommern" getorpedeerd en zonk eveneens. Een Duitsche torpedoboot liep op een mijn en ging verloren. De kleine kruiser „Fiauenlob" wordt vermist Dit zijn de verliezen, die de Duitschers toegeven; volgens het rapport van Jelticoe zouden die verliezen belangrijk grooter zijn. Zoo spreekt het Engelsche rapport zeer pertinent van een slagschip van de „Kaiser" klasse, dat „was observed to blow up" Hoe het ook zij, de Duitsche vluot is ten slotte thuis gekomen, zij het dan wellicht met grootere verliezen dan door de Duitsche Admira iteit werd opgegeven Het feit, dat de Engelsche regeering, dadelijk na den slag, alle verloren schepen heeft genoemd, terwijl de Duits.hi eerst, toen het bleek, dat er overlevenden van de Elbing in Holland waren aangekomen, het verlies van dit schip toegaf, en zelf het verlies van de Lützow trachtte geheim te houden, geeft zeker aanleiding de Duitsche opgaven meer te wantrouwen dan die der tegenpartij. Waar echter nu meer dan een jaar verloopen is, sedert de slag geleverd werd, en er nog steeds, zelfs niet de meest vage 803

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 9