van eenen electrischen stroom. Het boveneinde is, nadat de draden voor den electrischen stroom zijn aangebracht, met eene waterdichte stot afgesloten, voor eventueel gebruik onder water. De lengte is 5 c.M., de dikte 7 m.M Een ander ontstekingsmiddel, waarbij van slagkwik is gebruik gemaakt, is het detoneerend vuurkoord of slagkoord. De hoeveelheid slagkwik, welke als kern is opgesloten in eene niet volkomen wa terdichte omhulling van wit linnen band en bindgaren, bedraagt 6J4 gram per M. Het slagkoord is 7 m.M. dik en weegt 20 gram per Mhet is buigzaam en samenvouwbaar, bestand tegen vocht en niet onderhevig aan zelfontleding. Met een scherp mes kan het op eene gladde houten onderlaag worden doorgesneden. Zoolang daarbij de kern niet geraakt wordt, is het niet gevoelig voor slagen van hout op hout, hout op ijzer en omgekeerd. Een kogel uit het geweer M. 95 op korten afstand daarop afgeschoten doet het slag koord echter ontploffen. De detonatiesnelheid bedraagt 3500 M. per seconde; de snelheid van ontbranden slechts ongeveer 10 M. in de seconde. Het slagkoord detoneert door eene inleidende ontploffing van b.v. slagkwik; het ontbrandt door aanraking met eene vlam; dit gaat eveneens met eenen knal gepaard, die echter niet zoo heftig is als bij ontploffing. Bij het Korps Genietroepen is geparaffineerd slagkoord in gebruik, dat is gewoon slagkoord, dat door toevoeging van ongeveer 20% paraffine voor mechanische invloeden minder gevoelig is. Na paraf- fineering is het met garen omwoeld en met caoutchoucvernis be streken. Dit koord kan met een stomp mes worden doorgesneden. Slagen van ijzer op ijzer op de kern hebben geen ontploffing ten- gevolge. De kleur is blauw. De detonatiesnelheid is toegenomen tot 50C0 M. per seconde, de verbrandingssnelheid daarentegen vermin derd tot 5 c.M. per seconde. Het verbranden heeft plaats onder veel rookontwikkeling zonder knal. Overigens is de uitwerking zoowel in drogen als vochtigen toestand dezelfde als die van het gewone slagkoord. Het wordt in stukken van 200 M. gerold op eenen has pel in eene zinken doos van de Hembrug ontvangen. VOORSLAGPATROON. De z.g. voorslagpatroon is het ontste kingsmiddel, dat rechtstreeks de detonatie der springgelatinelading veroorzaakt. Zij bestaat uit een mengsel van 40% schietkatoen en 60% nitroglycerine tot eene hoeveelheid van 30 gram, geperst in eene kartonnen cyiindervormige huls, dik 2 7 c.M., hoog 5.7 c.M. In een der zijden is eene cyiindervormige verdieping aangebracht, waarin bij gebruik een slaghoedje van 2 gram, al of niet in een pijpje tot 877

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 11