slagkoord, of eene gloeiïngspatroon van 2V2 gram wordt geplaatst. Een treffer uit het geweer M. 95 veroorzaakt ontploffing, zoodat zij worden medegevoerd in stalen kistjes, waarin voor 48 stuks ruimte is. De verpakking komt overeen met die van springgelatine, doch de oozen bevatten elk 53 stuks, dus eene netto hoeveelheid van Wi KG SOORTEN VAN ONTSTEKING. Hoe de ontstekingsmiddelen in de practijk worden gebruikt, zal hierna worden beschreven. Zij wor den onderscheiden in electrische en gewone ontstekingsmiddelen. De laatste soort zijn die, waarbij geen electriciteit wordt benut. Beide soorten kunnen elk afzonderlijk of met elkander gecombineerd worden toegepast. Voor de electrische ontsteking heeft men noodig: een of meer g oeungspatronen, eene draadgeleiding, een ontstekingstoestel en als controle-instrument een geleidingsonderzoeker. GLOEIÏNGSPATROON. De ontstekingsinrichting van eene gloei- ings patroon (fig. 1) bestaat uit twee geïsoleerde koperdraadjes welker einden uitkomen in een weinig sas, dat boven het slagkwik is aangebracht, en welke door een dun platina-draadje verbonden zijn. Nadat de patroon in eene gesloten draadgeleiding is geplaatst zal de door het ontstekingstoestel uitgezonden electrische stroom het platinadraadje, waarvan de weerstand aanmerkelijk grooter is dan van het overige deel van den keten, tot gloeiing brengen, waar- no e.^r!"tbrandt en aldus het sla8kwik tot ontploffing brengt. RAADGELEIDING De draadgeleiding bestaat uit eene geïsoleerde heengeleiding van drie vertinde koperdraden en eene teruggeleiding van blank koperdraad. ONTSTEKINGSTOESTEL. Het ontstekingstoestel (fig. 2) is be sloten in eene kast; het gewicht bedraagt li K.G. De werking ervan berust op het in 1831 door Faraday ontdekte beginsel der magnetische inductie. Een trommelanker wordt door eene op te winden krachtige spiraalveer tusschen de polen van eenen hoefijzer- vormigen, weekijzeren magneet gedraaid, waardoor in de om het anker aangebrachte draadomwinding een inductiestroom ontstaat. Deze stroom wordt door sleepborstels als gelijkstroom afgenomen en aanvankelijk benut om het magnetic e te vergrooten indien de maximumspanning is bereikt, wordt hij automatisch in de draadge leiding naar de ladingen gevoerd. Het spannen van de veer geschiedt door het handvat van het ontstekingstoestel naar rechts te draaien totdat de hand eenen aanslag voelt. Het toestel kan in eene gelei ding van koperdraad lang 1200 M„ vijftig gloeiïngspatronen gelijk tijdig ontsteken 878

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 12