GELEIDINGSONDERZOEKER. De geleidingsonderzoeker (fig. 3) dient voor het onderzoek van de gloeiïngspatronen en van de draadgeleiding. In het boveneinde van eenen koker is een met dun koperdraad omwikkeld klosje aangebracht. Het eene einde is verbonden met eene op den koker geplaatste klemschroef; het andere einde maakt contact met de pool van een onder het draad klosje zich bevindend droog element. De andere pool van dit element eindigt in eene tweede klemschroef. Worden nu beide klemschroeven door eenen koperdraad met elkaar verbonden, dan wordt de stroomloop gesloten en zal een in de binnenruimte van het draad klosje aanwezig staalmagneetje worden aangetrokken, waardoor een wijzer, welke boven op den koker zichtbaar is, bewogen wordt. Daar de stroom, door het droge element geleverd, gering is, zal de wijzer dus alleen uitwijken, indien de weerstand van het tusschen de klemschroeven aangebrachte voorwerp niet te groot is.— De ontstekingsmiddelen nu worden als volgt gebruikt: WATERLONT. Waterlont wordt haaks afgesneden op eene zoodanige lengte, dat men na de ontsteking zich op voldoenden afstand kan verwijderen, daarna met dat einde voorzichtig in een slaghoedje, dat goed uitgeblazen wordt, geschoven en vervolgens met de buigtang vastgewurgd. Voor het ontsteken, doch pas op het laatste oogenblik, wordt in het andere einde eene schuine snede gemaakt, zoo diep, dat bij het openbuigen het meelpulver door eenen brandenden lucifer kan worden ontstoken. In de practijk drukt men in deze kerf een weinig springgelatine, dat gemakkelijk vlam vat, zoodat de ontsteking vlugger kan geschieden. Bij langer verblijf onder water is het raadzaam de waterlont met een weinig gele was in te wrijven. SLAGKOORD. Indien slagkoord gebezigd zal worden voor de ontsteking van ladingen, moet het volgende in acht worden genomen lste: Het benoodigde stuk mag eerst worden afgesneden, nadat het slagkoord over minstens 10 M. van den haspel is afgerold, zoodat men bij eventueele ontploffing op eenigen afstand van het centrum der ontploffing staat 2de: Het slagkoord moet1 Jij het afsnijden worden gelegd in lusvorm tusschen twee gladde zachthouten plankjes, waarbij er op gelet moet worden, dat geen harde uistekende voorwerpen als spijkers, grintkorrels e. d. aanwezig zijn. Het doorsnijden van het slagkoord geschiedt ter plaatse van de lus in de lucht, liefst met een scherp mes (fig. 4). 3de: Er mag niet meer aan h-t k J worden gesneden of 879

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 13