bracht. Bij schakeling naast elkander bestaat er kans, dat een lading niet tot ontsteking wordt gebracht, indien b. v. door eene vergis sing eene onbekwame gloeiïngspatroon is benut; dit kan niet wor den ontdekt door de leiding in haar geheel met den geleidings onderzoeker te beproeven. Bij schakeling achter elkaar zal bij het onderzoek der geheele leiding de naald niet uitslaan, zoodat de fout hersteld kan worden. Bij schakeling achter elkaar van meer dere ladingen verkrijgt men dus of ontsteking of niet-ontsteking van alle ladingen, maar nimmer ontsteking van een gedeelte der ladingen Hierbij is de teruggeleiding dat deel der geleiding, hetwelk een der draadeinden van de laatste gloeiïngspatroon verbindt met het ontstekingstoestel; het andere deel is dan de heengeleiding, waaronder dus de verbindingsdraden der gloeiïngspatronen begrepen zijn; deze verbindingsdraden moeten dus geïsoleerd zijn. Bij gelijktijdige ontsteking met behulp van slagkoord kan men toepassen de waaierschakeling (fig. 10), waarbij de ladingen ieder van een stuk slagkoord zijn voorzien, die in één punt samenkomen, of wel de schakeling achter elkaar, waardoor eene rondgaande vuur- geleiding wordt gevormd (fig. 11). Deze laatste manier is het meest gewenscht, omdat de ontsteking der ladingen meer verzekerd is. De sympatische ontsteking wordt als volgt verklaard. Bij deto natie van eene lading springstof ontstaat de z. g. ontploffingsstoot, waardoor sterke luchttrillingen ontstaan, die in staat zijn een in de nabijheid zijnd slaghoedje tot ontploffing te brengen, indien de afstand niet te groot is en zich tusschen detoneerende springstof en slaghoedje geen hinderlijke voorwerpen bevinden. Een dringende vereischte is, dat de lading met het slaghoedje zeer stevig aan het te vernielen voorwerp is aangebracht Het slaghoedje van elke volgende lading moet met de opening naar de voorafgaande lading zijn gekeerd. Alleen de beginlading wordt dus rechtsteeks ontstoken, in den regel met waterlont (fig. 12). Eene lading van 200 gram spring- gelatine brengt de ontsteking op eenen afstand van 50 c.M. over; 600 gram over 100 c.M.; 1000 gram over 150 c M. en 16C0 gram over 2X) c M. Zuiniger is het om zoo mogelijk tusschenladingen van 200 gram springgelatine met voorslagpatroon en slaghoedje op afstanden van 50 cM. aan te brengen. Deze wijze van ontsteking moet evenwel tot bijzondere gevallen worden beperkt, b. v. bij gebrek aan tijd om slagkoord aan te brengen, dan wel bij gebrek aan eene voldoende hoeveelheid slagkoord zelf. Bij het doen van opruimingen en vernielingen moet rekening 883

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 17