Van draaischijven, welke vooraf zoo worden gesteld, dat derails niet meer in het verlengde van die op de spoorbaan gelegen zijn, vernielt men de ijzeren spil, waarvoor men ongeveer 1 K.G. spring- gelatine noodig zal hebben. Eene locomolief wordt onbruikbaar gemaakt door eene lading van 3 a 1 rolletjes op den zuigerstang tot ontploffing te brengen; een wagon door de patentbus voor de as met eenzelfde hoeveelheid springstof te vernielen. Gelijktijdig met de vernieling van den spoorweg zal de telegraaf lijn daarlangs over minstens 500 M. moeten worden vernield. Voor houten telegraafpalen van 25 a 30 c.M. dikte neemt men liefst eene boorlading van <100 gram springgelatine (1 rolletje en 1 voorslag patroon) en anders eene vrijliggende lading van 1H K.G.; voor ijzeren telegraafpalen van 12 c.M. dikte is 700 gram springgelatine als vrijliggende lading voldoende. Men moet niet vergeten de ladingen steeds goed op te stoppen en de lengte niet grooter dan de halve omtrek te maken. Nadat de palen doorgeslagen zijn, worden de draden doorgesneden en verwijderd. Voor het vernielen van ijzerconstructies, zooals spoorwegbruggen, lichttorens e. d. wordt uitsluitend van vrijliggende springgelatine- ladingen gebruik gemaakt, tegen de deelen in één doorsnedevlak gelegen. Dit doorsnedevlak moet zoodanig worden gekozen, dat alle dragende deelen worden doorgeslagen en dat het neerstortende deel der constructie niet wordt teruggehouden of belemmerd door gedeelten, die blijven staan of niet doorgeslagen zijn. In den regel zal de stand van het vlak min of meer hellend zijn. Bij het aan brengen dier ladingen zal het volgende in acht moeten worden genomen 1. De ladingen moeten met linnen band, bindgaren, ijzer-of koper draad stevig en goed aansluitend tegen de te vernielen deelen wor den bevestigd, waarbij men veelal houten vulstukken zal moeten benutten om de ladingen flink tegen het ijzer aan te drukken. 2. Zoo eenigszins mogelijk worden de ladingen in een of meer bussen gedaan, daar het bevestigen dan vergemakkelijkt wordt, terwijl dan ook het wegslingeren van niet tot ontploffing geraakte rolletjes springstof vermeden wordt. 3. De ladingen moeten zoo worden aangebracht, dat het te ver nielen voorwerp in zijn geheel den grootst mogelijken weerstand biedt tegen verplaatsing in de richting van den slag; het deel, dat door de lading moet worden weggeslagen, moet echter aan deze beweging den minst mogelijken weerstand bieden. 885

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 19