Voor ijzeren staven geldt de formule L 120 d2d is weer uitgedrukt in c.M. en is voor ronde staven de middellijn en voor veelhoekige staven de middellijn van den omgeschreyen cirkel. De lading wordt in de lengterichting van den staaf daarop bevestigd. OPRUIMINGEN. In de eerste plaats behoort hiertoe het vellen van boomen, hetzij als opruiming van het terrein vóór eene stelling om een vrij schootsveld te verkrijgen, hetzij als versperring van voor den vijand bruikbare naderingswegen. De ladingen, waarvoor steeds springgelatine gebruikt wordt, kun nen vrijliggend worden aangebracht dan wel in vooraf gemaakte boorgaten. De laatste methode is verreweg te verkiezen, daar het springgelatineverbruik aanzienlijk geringer is, ofschoon het boren der benoodigde gaten eenigen arbeid meer noodig maakt. Met een avegaar van 1 y% Engelsche duim 39 m.M. wordt in de richting van een middellijn op de hoogte, waar men den boom wil vellen, een boorgat gemaakt ter lengte van 2/3 der diameter. Dit gat wordt over de halve lengte gevuld met springgelatine, liefst van de pa pieren omhulsels ontdaan, en met een laadstok flink aangestampt, daarop wordt de voorslagpatroon met slaghoedje en vuurgeleiding geplaatst, waarna het boorgat met zand of grond wordt opgestopt. Is de benoodigde hoeveelheid springgelatine voor één boorgat te veel, dan worden meerdere boorgaten gemaakt in elkaar kruisende richtingen op een afstand van 5 a 6 c.M.de ladingen moeten ge lijktijdig worden ontstoken, dus het eenvoudigst met slagkoord. De benoodigde hoeveelheid springgelatine bedraagt K.G. per M. boomdoorsnede. Indien men geen boorgereedschap medegenomen dan wel geen tijd heeft de noodige boorgaten te maken, zal men gebruik moeten maken van vrijliggende ladingen. Zoo'n lading wordt over den halven omtrek van den boom op de hoogte, waar deze doorge slagen moet worden, daartegen gebonden zoodanig, dat de hoogte van de lading ongeveer gelijk is aan de halve breedte daarvan. Daartoe is het het beste de rolletjes springgelatine stevig te beves tigen op een buigzame bamboelat, welke aan twee stevige, in den boom geslagen draadnagels wordt vastgebonden. Heeft de lading eene lengte van meer dan een M., dan verdient het aanbeveling twee of meer voorslagpatronen voor de ontsteking aan te brengen. Ten slotte moet, indien zulks mogelijk is, eene opstopping van zand of grond in doeken worden bewerkstelligd om de uitwerking te vergrooten. De benoodigde hoeveelheid springgelatine wordt be rekend uit de formule: 887 1. M. T. 60 1917.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 21