zontale snelheid van 130 tot 180 K. W, een brandstofvoorraad van 6 tot 8 uren. 2. Bommenwerpers en torpedolanceermachines, vervaardigd voor het dragen van zware lasten en voor het medevoeren van een grooten brandstofvoorraad, daar zij groote tochten hebben uit te voeren. Dit type zal in de toekomst ongetwijfeld zeer verbeterd worden. Reeds twee jaren geleden begon men in .Amerika met het vervaardigen van motoren van 300 P. K. met de bedoeling er twee per vliegtuig te gebruiken. Hoe ver men in dit opzicht gaan zal, is nu nog niet te zeggen. Waarschijnlijk zal de stoommachine na het groote succes van de Stanley stoomautomobielen een groote rol spelen. In Washington is men reeds sinds eenige jaren bezig met stelselmatige proeven op dit gebied; ook bestaan er reeds vliegtuigen met Stanley stoommachines uitgerust. Slagen de proe ven, dan zal de vliegerij, wegens de veel grootere bedrijfszekerheid van de stoommachine, eene groote vlucht nemen. Ook het torpilleeren van koopvaardijschepen door watervlieg tuigen, welke eene lanceerinrichting tusschen de drijvers hebben, zal zeer zeker veel toepassing vinden. Voor de verdediging van Indië zal het hier bedoelde type van veel belang zijn, zoodra de verkenningsmachines de landingsplaats der tegenpartij hebben vastgesteld. Door het werpen van bommen en pijlen kunnen zij de landing eener groote troepenmacht ernstig bemoeilijken. Carl Snyder is van oordeel, dat in den modernen oorlog het veroorzaken van branden van meer uitwerking blijken zal dan het gebruik van springstoffen, omdat de uitwerking van licht ontvlam bare olie, b. v. naphta, grooter is dan die van eene zelfde hoeveel heid dynamiet of schietkatoen. Reeds nu zouden de groote vlieg tuigen ong. 2000 L. naphta kunnen medevoeren. Hij deelt verder mede, dat de Vereenigde Staten proeven nemen met het uitstorten van groote hoeveelheden olie en het doen ontbranden van die olie, wanneer zij den grond tot op 100 voet genaderd is. Italië zou bezig zijn met het samenstellen van een vliegtuig ge dreven door motoren, welke 3500 P. K. kunnen ontwikkelen. 3. Vliegtuigjagers, overeenkomende met de door Carl Snyder genoemde strijdmachines. Men kan ze onderscheiden in vliegtuigen voor verre tochten ter dekking van verkenners en bommenwerpers en tot het opzoeken van de vijandelijke luchtmacht, en in machines tot bescherming van de eigen havens, werkplaatsen enz. tegen vijan delijke luchtaanvallen en verkenningen. Zij vooral moeten eene 898

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 32