Sets ouer het treinuraagstuk en de nerpleging. Ieder, die, voor zooveel thans mogelijk is, studie gemaakt heeft van de moeilijkheden verbonden aan den bewegingsoorlog van de millioenenlegers in den thans woedenden oorlog, is het opgevallen, dat de voor den bewegingsoorlog zoo goed uitgeruste Europeesche legers zich buitengewone inspanning hebben moeten getroosten om de verpleging, munitieaanvulling en afvoer van zieken en gewonden, aanvoer van verbandmiddelen, te doen geschieden, zooals dit in vredestijd gereglementeerd en met zorg voorbereid was. Toch ziet men, dat allerwege wijzigingen in de treinen zijn aangebracht en dat de treinformatiën zich hebben aangepast aan de streken, waarin wordt geageerd, en dat elke uniformiteit daaruit is verdwenen. Zoo wel voor het Fransche leger, reeds tijdens den terugtocht tot de Marne, als voor het Duitsche leger tijdens den opmarsch door België, trof ik voorbeelden aan, dat zelfs de voorste troepen hun dagelijksche behoeften rechtstreeks uit de spoortreinen fourageerden, zoodat feite lijk de algemeene trein gesupprimeerd werd. Dit is mogelijk bij een uitgebreid spoorwegnet en een uitstekende voorafgaande organisatie, doch waar ons leger zich dagmarschen ver van den spoorweg zal moeten bewegen en zelfs onze strategische spoorwegstations niet berekend zijn op de meest matige militaire eischen (men denke aan de verwarring bij het spoorwegvervoer te Cheribon na afloop van de legermanoeuvres), zullen wij bij onze voorbereidingen voor de verpleging gedurende den bewegingsoorlog van het veldleger slechts een ondergeschikte plaats mogen toekennen aan de hulp te verwach ten van de spoorwegen. Doch degene, die evenals ik de legermanoeuvres van de drie laatste jaren heeft medegemaakt, daarenboven eenige ondervinding heeft opgedaan bij den bewegingsoorlog tegen den inlandschen vijand bij verschillende groote expedities, zal met mij eens zijn, dat, wanneer wij den oorlog zullen voeren, zooals wij ons dit hebben voorgenomen, zooals wij al enkele jaren bij manoeuvres en oefeningen op de kaart 914

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 48