worden, maar in de eerste plaats dienen wij onze eischen, wat de verpleging betreft, te verminderen. De geheele sleep van keukenwa gens, koks, filter wagers moet allereerst uit de troepentreinen ver dwijnen en onze troepen moeten wat eenvoudiger worden gevoed, maar ook, zóó dat men er op kan rekenen zulks in oorlogstijd evenzoo te kunnen. Dit kan stellig door de troepen gedurende de marschen te voeden met noodrations en brood en alléén op de dagen, waarop niet gemarcheerd wordt, uit den algerneenen trein de koks en het keukengereedschap te laten opkomen. De verpleging met de noodrations is zeer zeker mogelijk verg. onzen oorlog tegen den I. V., waarbij steeds met 3 dagen, rijst bij den man wordt uitgerukt mits worde overgegaan tot de invoering van een noodration, dat niet tegenstaat, als het eenige malen achter een wordt gegeten, dat zoowel koud als warm kan worden genut tigd, dat smakelijk is en voedzaam, niet te volumineus is en gering in gewicht. Natuurlijk is het tegenwoordige noodration daarvoor absoluut ongeschikt en ik bedoel dan ook het noodration, dat -T 2¥i jaren geleden door de daartoe benoemde commissie is aangemaakt en voorgesteld en waarmede de intendance nog altijd bezig is proeven te nemen. Het bestaat uit een blikje inhoudende nasi-goreng en het weegt 780 gr. Rekenende, dat na 3 dagen aan de troepen één.rustdag wordt gegeven, of dat contact met den algerneenen trein kan worden verkregen, dan moet de troep voorzien zijn van 3 blikjes per man, waarvan 1 bij den man kan worden gedragen. Bij de door de com missie genomen manschproeven, waarbij een afdeeling op bepaalde dagen uitsluitend met noodrations werd gevoed en er streng op werd gelet, dat geen warong's konden bijspringen, bleek, dat de fuseliers van eiken landaard het noodration gaarne eten en er niet tegen opzien om er eenige dagen van te leven. Zoodoende wordt dus alles benoodigd voor de spijsbereiding uit de troepentreinen geëlimineerd. De munitieuitrusting kan niet verminderd worden en dient men buiten de ICO patr. bij den man, nog 100 in den gevechtstrein en 100 in den algerneenen trein mede te voeren. Tentzeilen behoeven niet op de treinen te worden medegevoerd, wanneer de door de Infanterie-bepakkingscommissie voorgestelde (1) Indien er toe wordt voorgegaan om tijdens de legermanoevres en in oorlogstijd de soldaten van alle landaarden met brood te verplegen, zal de meelvoorzienig daarop moeten berekend zijn eri het brood in het vredesrantsoen moeten worden opgenomen. 918

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 52