PC* Springstoffen en eenige daarmede uit PC* XX te Doeren uernielingen. XX KX Met 21 figuren.) Voor de officieren der Infanterie te Tjimahi en Gombong werd naar aanleiding van de Kabinets Beschikking dd: 18 April j. 1. een cursus gehouden in de behandeling en het gebruik van spring- en ontstekingsmiddelen. Deze cursus omvatte een bespreking van de samenstelling en eigenschappen van de bij ons Leger in gebruik zijnde springstoffen, van de wijzen van ontsteking van ladingen en van de meest voorkomende eenvoudige vernielingen. Ofschoon het in de bedoeling ligt een dergelijken cursus ieder jaar bij alle bri gades te doen houden mag aangenomen worden, dat aldus slechts en gering deel der Infanterie-officieren bereikt wordt, en leek het daarom niet ondienstig de over dit onderwerp gehouden voordracht voor opname in dit tijdschrift geschikt te maken, opdat zoodoende ook door hen, die niet in de gelegenheid waren of komen eenen cursus bij te wonen, van een en ander op gemakkelijke wijze kan worden kennis genomen. Aan deze overwegingen hebben de vol gende bladzijden haar ontstaan te danken. SPRINGSTOFFEN. Onder springstoffen verstaat men vaste of vloeibare stoffen, die de eigenschap bezitten, dat zij bij omzetting in gasvorm (1) door plotselinge wijziging in hare scheikundige samen stelling eene verbrijzelende, scheurvormende of voortdrijvende wer king uitoefenen op de omgeving. Verbrijzeling wordt beoogd bij het vernielen van constructies voor oorlogsdoeleinden; scheurvorming bij het maken van straat- of spoorwegen in bergachtig terrein alsmede in den mijnbouwvoort drijving bij het gebruik in vuurwapens. Floe klein ook de tijdruimte is, noodig om eene zekere hoeveel heid van een springmiddel om te zetten in gassen, zoo is die tijd ruimte bij de diverse springmiddelen toch zeer verschillend, hetgeen zich scherp in de uitwerking doet gevoelen. Men onderscheidt ze (1) In den regel zal dé ontwikkeling der gassen gepaard gaan met een vlam en een meer of minder sterken knal. 871 I. M. T. 59 1917.

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 5