betreffende de mid delen in Nederland, 9°. t/m 11°. als vermeld onder 6°. t/m 8°. voor de uilgaven in Indië (Hoofdstuk II der uitgaven), 12°. raming voor het volgend jaar 13°. verschil tusschen de ramingen voor het volgend jaar en het loopend jaar 14°. opbrengst in de vijf jaren voorafgaande aan het loopend jaar tegenover de raming voor het volgend jaar 15°. t/m 17°. als vermeld onder 12°. t/m 14°. voor de middelen in Indië. Na 1 Mei mogen alleen in zeer dringende gevallen voorstellen, die op de begrooting van het volgend jaar van invloed zijn, nog worden ingediend. Dergelijke voorstellen worden, wanneer de Minister er mede accoord gaat, doch te laat ontvangen worden om in de eigenlijke wetsvoorstellen te worden opgenomen, bij nota's van wijziging der Staten-Generaal aangeboden. Andere dringende aangelegenheden, waarmede niet kan worden gewacht tot een volgende gewone begrooting, worden behandeld bij een z. g. aanvullingsbegrooting. Zoo spoedig mogelijk wordt nu het inmiddels gedrukte ontwerp begrooting behandeld in de z. g. begrootingsvergadering, waaraan onder voorzitterschap van den G. G. alle hoofden der departemen ten deelnemen, en evenwicht gemaakt moet worden tusschen de gewone uitgaven en ontvangsten. Het definitieve ontwerp wordt op deze vergadering vastgesteld en ten spoedigste den Minister aangeboden. Het spreekt vanzelf, dat, wanneer op deze vergadering blijkt, dat de uitgaven de inkomsten belangrijk overtreffen, hetgeen vrijwel altijd het geval is, dat de niet urgente verhoogingen geschrapt worden. Het hangt dan ook dikwijls af, hoe of een departementschef voorgestelde verhoogingen weet te verdedigen, of deze in het ont werp zullen worden opgenomen. Zoodra de Minister het ontwerp heeft ontvangen, wordt dit in Den Haag nog eens nagegaan, waarbij de noodig geachte verande ringen aangebracht worden, en zendt hij vóór 15 Juli het ontwerp naar den Raad van State ter adviseering om op den 3en Dinsdag in September na de opening der Staten Generaal de wetsontwerpen aan de IIe Kamer aan te bieden. Feitelijk bestaat de Indische begrooting uit vier wetten, n.l. uitgaven in Nederland, uitgaven in Indië, ontvangsten in Nederland en ont vangsten in Indië De eersie en derde zijn natuurlijk van minder gewicht, omdat de daarop uitgetrokken bedragen bij vergelijking met die der beide anderen zeer gering zijn. Ieder hoofdstuk wordt onderverdeeld in afdeelingen, overeenkomende met de departementen van algemeen bestuur, iedere afdeeling in onderafdeelingen en deze weer in artikelen Zooals wij gezien hebben, is dus het ontwerp der Indische be grooting aan de lle Kamer der Staten-Generaal ingediend en hangt het nu maar van het oordeel der Kamer af, of de Minister zijn ontwerp ongeschonden als wet terug krijgt. Nu is het een geluk bij 931

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 65