kan overnemen dan wel weigeren. In het laatste geval neemt hij zijn ontwerp terug. De geheele begrooting komt dus bij wijze van spreken eerst artikelsgewijze onder den hamer, over alle artikelen wordt afzonderlijk gestemd, terwijl daarna over het ontwerp in zijn geheel wordt gestemd. Kan de lie Kamer zich met het ontwerp vereenigen, dan wordt dit door haar met een begeleidend schrijven aan de Iste Kamer gezonden. Wordt het ontwerp afgestemd, dan „betuigt zij de Koningin haren dank voor Haren ijver in het bevor deren van de belangen van den staat en verzoekt Haar eerbiedig het gedane voorstel in nadere overweging te nemen" (Grondwet, art 113, 2e alinea.). De Iste Kamer onderzoekt nu het ontwerp eveneens in de afdee- lingen (5), maakt een voorloopig verslag op, waarop de Minister een memorie van antwoord geeft, en maakt daarna direct het eind verslag. Hierop volgt ook hier de openbare behandeling, doch de Iste Kamer moet nu het ontwerp, zooals zij het van de lie Kamer heeft ontvangen, in zijn geheel aannemen of verwerpen, omdat zij geen recht van amendement heeft. Bij aanneming geeft zij aan de Koningin kennis, dat „deStaten- Generaal zich vereenigen met het voorstel, zooals het daar ligt", waarna het geheel nogmaals den Raad van State wordt aangebo den met verzoek om advies. Dit laatste is dikwijls zeer gewenscht met het oog op wijzigingen door de He Kamer aangebracht. Na deze tallooze omzwervingen ontvangt de Minister eindelijk zijn ont werp terug, waarna hij het de Koningin ter bekrachtiging aanbiedt. Heeft zij het ontwerp nu onderteekend, dan „contrasigneert" de Minister het, waarna het ontwerp wet is geworden. Een laatste formalitieit moet nu nog plaats hebben, wil de wet rechtsgeldig zijn, nl de afkondiging. Geen wet is geldig, alvorens deze afkondiging is geschied, en voor wetten enz. bestemd voor Indië moet deze afkondiging plaats hebben in het staatsblad voor Nederlandsch-Indië. De G. G. ontvangt daar toe bevel van den Minister. De G. G voorziet nu de wet van het be kende onderschrift. „En opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende, beveelt enz", teekent het stuk, alsmede de algemeene secre taris of een der gouvernementssecretarissen, en doet het stuk in zijn geheel plaatsen in het staatsblad. Eerst nu kan aan de wet uitvoering worden gegeven. De moe- derlandsche wetgevende macht heeft dus de Indische regeering we derom in de gelegenheid gesteld gedurende één jaar de machine te laten werken, de noodige millioenen toegestaan om deze ten bate der koloniën aan te wenden. Maar hiermede is de zaak niet afgedaan. Zoodra n. 1. in Indië exemplaren zijn ontvangen van de bij het Ministerie van Koloniën opgemaakte wetsonwerpen, worden, voor wat betreft he Departement van Oorlog bij de VeAfdeeling, terzake van nieuwe maatregelen al dadelijk de voorstellen gedaan tot wijzi ging en aanvulling der militaire tarieven en voorschriften. Deze vroege indiening heeft ten doel de Algemeene Secretarie de gelegen heid te geven de verschillende terzake uit te vaardigen besluiten door den G. G. van te voren gereed te maken, opdat deze zoo 933

Indisch Militair Tijdschrift | 1917 | | pagina 67